Bankomātiem Latvijā Windows XP problēmas neradīs

Lai gan ASV informācijas tehnoloģiju uzņēmums Microsoft ir pārtraucis tehniskā atbalsta sniegšanu populārajai operētājsistēmai Windows XP, tas nenozīmē, ka šī programma, kuru šobrīd izmanto aptuveni 22% Latvijas datoru īpašnieku, pārtrauks darboties.

Tiem, kuri turpinās to lietot, gan ir jārēķinās, ka šī programma bez atbalsta kļūs vārīgāka un lietotājiem būs jāpaļaujas pašiem uz savām spējām atvairīt uzbrukumus. Lielākās bažas ir par bankomātiem, no kuriem lielākā daļa darbojas tieši ar šo sistēmu.

«Windows XP lietotāji vairs nesaņems drošības atjauninājumus un citus tehniskos atjauninājumus, turklāt trešo pušu sniegtais atbalsts nerisinās Windows kodola problēmas. Tāpēc lietotājiem nopietni jādomā, kā rīkoties pēc tam, kad drošības atjauninājumi vairs netiek nodrošināti, jo Windows XP kļūs ievērojami pievilcīgāka hakeru uzbrukumiem, uzņēmīgāka pret vīrusiem un infekcijām. Tas var apdraudēt gan personiskos, gan organizāciju datus, kas savukārt var radīt ievērojamas juridiskas problēmas un finansiālus zaudējumus,» Neatkarīgajai uzsver Microsoft Latvia sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Mennika.

Windows XP ir populāra programma – pasaulē to lieto aptuveni trešā daļa datoru īpašnieku. Saskaņā ar Gemius veikto pētījumu, Latvijā to lieto 22%, Lietuvā un Igaunijā – 18%, Bosnijā un Hercogovinā – 38%, Bulgārijā – 33%, Baltkrievijā – 29%.

Bažas raisa fakts, ka šī programma tiek plaši izmantota arī bankomātos.

SEB bankas IT vadītājs Māris Puriņš NRA.lv apliecina, ka arī SEB bankas infrastruktūrā vēl ir saglabājušās Windows XP instalācijas, kur to pieprasa tehnoloģiskais process vai lietojumi, kas nav savietojami ar jaunākām MS Windows versijām, taču jau kopš 2012. gada bankā tika realizēts projekts BalticDesktopPlatform, kura mērķis bija nomainīt darbstaciju operētājsistēmas no MS Windows XP un MS Office programmatūru uz aktuālām versijām. Latvijā projekts tika veiksmīgi pabeigts 2013. gada novembrī. «SEB bankas skaidras naudas bankomātu drošības prasības galvenokārt nosaka Visa un Mastercard. Šīs iekārtas kopumā tiek sertificētas kā atbilstošas prasībām un līdz ar to drošas ekspluatācijai. ATM parks tiek plānveidīgi atjaunināts, un tas tiks darīts arī nākotnē ar mērķi minimizēt Windows XP lietošanas ietekmi bankas infrastruktūrā,» teic M. Puriņš.

Līdz ar to Windows XP tehniskā atbalsta pārtraukšana SEB bankomātu darbību neietekmēs. Arī Swedbank preses sekretāre Kristīne Jakubovska Neatkarīgajai apliecina tieši to pašu. «Swedbank bankomāti vienmēr darbojas ar licencētu un drošu programmatūru, kam ir atbalsts no ražotāja nepieciešamības gadījumā,» teic K. Jakubovska.

Ilze Šteinfelde