ASV un Izraēla aicina ES valstis pastiprināt spiedienu pret Irānu

ASV un Izraēla cenšas izdarīt spiedienu uz Eiropu, lai pārliecinātu to atjaunot sankcijas pret Irānu un panākt, lai Teherāna atteiktos no kodolaktivitātēm un starptautiskā terorisma atbalstīšanas. Par to paziņojis Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu un ASV Nacionālās Drošības padomnieks Džons Boltons.

Trampa paziņojums, ka ASV izstāsies no 2015.gadā noslēgtā Irānas kodollīguma satraucis vairākas Eiropas Savienības (ES) valstis, kas prezidenta lēmuma uzskata par pārsteidzīgu. Tās vienojušās turpināt dalību Irānas kodollīgumā un aizstāvēt tās kompānijas, kas sadarbojas ar oficiālo Teherānu. Vienlaikus jau vairāki Eiropas uzņēmumi pametuši Izraēlu, kas kļuvusi par ciešu sabiedroto Vašingtonai, baidoties no ASV sankcijām.

Šajās dienās Izraēlas galvaspilsētā tikās Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu un ASV Nacionālās Drošības padomnieks Džons Boltons. Viņi vienojās, ka Eiropai jāizstājas no starptautiskās vienošanās par Irānas kodolprogrammu.

“Es uzskatu, ka visām valstīm, kurām rūp miers un drošība Tuvajos Austrumos, būtu jāseko ASV un jāpastiprina spiediens pret Irānu,” sacīja Netanjahu, norādot, ka jo lielāks būs šis spiediens pret Irānu, jo lielākas ir iespējas, ka režīms mazinās savu agresiju.

Līdzīgi izteicās arī Boltons, uzsverot, ka ASV par augstāko prioritāti uzskata jautājumu par to, lai Irāna neiegūtu savā rīcībā pielietojamas kodolspējas.

“Tieši šī iemesla dēļ prezidents Tramps izstājās no Irānas kodolvienošanās, tāpēc tiek atjaunotas ekonomiskās sankcijas, tāpēc mēs esam aktīvi strādājuši ar mūsu Eiropas partneriem, lai viņi aktīvāk iestātos pret Irānas ballistisko raķešu un kodolprogrammām. Šī iemesla dēļ mēs asi iestājamies pret Irānas kā galvenā starptautiskā terorisma finansētāja lomu un uztraucamies par Irānas militārajām aktivitātēm Irākā, Sīrijā, Libānā un Jemenā,” norādīja Boltons.

Jau vēstījām, ka ASV 6. augustā atjaunoja sankcijas pret Irānu. Trampa administrācijas sankcijas aizliegs Irānas valdībai pirkt dolārus, kā arī liegs Teherānai tirgoties ar zeltu un citiem dārgmetāliem. Tāpat tās bloķēs Irānas iespējas pārdot vai pirkt rūpnieciski nozīmīgus metālus, kā alumīnijs un tērauds.

Irānas kodollīgumu parakstīja septiņas valstis, tajā skaitā ASV, Ķīna, Krievija, Lielbritānija, Francija un Vācija. Šīs valstis aicinājušas Trampu neizstāties no vienošanās, norādot, ka tas būtu zaudējums visiem.

Foto: Getty Images