AS prasa Siliņai skaidrot “Rail Baltica” projekta reālos apjomus, finansējumu, nodošanas termiņus un pārvaldību

“Rail Baltica” projekts (RB) ir lielākais infrastruktūras objekts visā Baltijas reģionā – tā realizācijai ir nozīmīga ietekme gan uz Latvijas tautsaimniecību, gan uz visa reģiona drošību. Diemžēl no publiski pieejamās informācijas par “Rail Baltica” projekta realizāciju rodas pamatotas bažas, ka šis projekts tiek īstenots bezatbildīgi un nekompetenti, tiek sniegta pretrunīga informācija, reālo problēmu apjoms tiek noklusēts, sabiedrībai nav skaidrības ne par projekta apjomu, ne par izmaksām un finansēšanas avotiem, norāda “Apvienotais saraksts” (AS).

“No publiski pieejamās informācijas nevaram būt pārliecināti, ka Jūsu vadītajā Ministru kabinetā šim projektam tiek veltīta pienācīga uzmanība un ka valdības vadītājs to vispār pārrauga,” pauž partija.

Lai sabiedrība gūtu informāciju par “Rail Baltica” projekta patieso stāvokli, Apvienotā saraksta deputāti vērsušies ar pieprasījumu Ministru prezidentei Evikai Siliņai, lūdzot atbildēt uz šādiem jautājumiem:

1. Vai Jūs esat informēta par RB projekta dzelzceļa pamatlīnijas (pamattrases) izvietojumu Latvijas teritorijā (kuru plānots realizēt līdz 2030. gadam)?
2. Vai Jums ir informācija par RB projekta dzelzceļa pamatlīnijas (trases) izbūvēšanai paredzēto budžetu un finansēšanas avotiem, t.sk. par plānoto Latvijas budžeta līdzfinansējumu?
3. Vai Jūs esat informēta par RB projekta dzelzceļa pamatlīnijas (trases) nodošanas ekspluatācijā gala termiņiem?
4. Kad un kur Jūs kā Latvijas valsts premjere esat pārrunājusi RB projekta gaitu ar augstām ES amatpersonām un kāds ir šo pārrunu rezultāts?
5. Kuras valsts un politiskās amatpersonas ir atbildīgas par sekmīgu RB projekta realizāciju un pārraudzību?
6. Kādas konkrētas darbības Jūs esat veikusi kā valdības vadītāja, lai nodrošinātu sekmīgu RB projekta realizāciju?
7. Cik reižu un kad konkrēti ir notikušas sanāksmes par RB projekta realizācijas gaitu ar Jūsu tiešu piedalīšanos? Ja nav notikušas – pieprasām sniegt Jūsu pamatojumu.
8. Vai, Jūsuprāt, tiek darīts viss nepieciešamais, lai nodrošinātu sekmīgai RB projekta realizācijai nepieciešamo finansējumu? Pieprasām sniegt pamatojumu Jūsu atbildei.
9. Vai, Jūsuprāt, RB projekta sekmīgu realizāciju ir iespējams nodrošināt ar esošo projekta pārvaldības modeli?
10. Vai, Jūsuprāt, projekta pārraudzība tikai Satiksmes ministrijas ietvaros nodrošina sekmīgu un atbilstošu projekta gaitu? Pieprasām sniegt pamatojumu Jūsu atbildei.

Saeimas deputāts Andris Kulbergs norāda:“Pēdējos mēnešos dzirdamā haotiskā un pretrunīgā komunikācija rada lielas bažas, ka patiesā situācija ar šo nozīmīgo projektu ir ļoti kritiska. Izskatās, ka ir vēlme noslēpt patieso problēmu apjomu, vilkt laiku un izvairīties no lēmumu pieņemšanas. Mēs nedrīkstam pieļaut, ka lielākais šā gadsimta projekts pārvēršas par lielāko krīzi, tāpēc pieprasām atklāt lietu patieso stāvokli un rīkoties.”

Foto: Valsts kanceleja