Aptauja: 43% iedzīvotāju savus līdzekļus neplāno noguldīt

Pēc vairākiem gadiem pērn atkal aktuāls kļuva termiņnoguldījums jeb depozīts, jo, Eiropas Centrālai bankai palielinot procentu likmes, sāka pieaugt arī noguldījumu procentu likmes. Lielākā daļa aptaujāto jeb 43% Latvijas iedzīvotāju vai nu neplāno noguldīt savus līdzekļus termiņnoguldījumā, vai nav par to domājuši (17%), liecina Luminor bankas veiktā iedzīvotāju aptauja. Tomēr tie iedzīvotāji, kuriem ir šāda interese, vēlētos noguldīt uz ilgākiem termiņiem.

Katrs desmitais aptaujātais (10%) ir vai nu izlēmis naudu noguldīt vai domājis par termiņdepozīta veikšanu, bet vēl nav pieņēmis lēmumu, savukārt 6% vēl vēro situāciju tirgū un gaida likmju kāpumu. Aptauja liecina, ka vēlme veikt termiņnoguldījumu ir līdzvērtīga visās vecuma grupās.

“Lai gan iedzīvotāju paradums veidot uzkrājumus ar katru gadu uzlabojas, tomēr liela daļa joprojām neatliek naudu neparedzētiem gadījumiem. Iemesli ir dažādi – citiem nepietiek līdzekļu, lai atliktu, bet daži nav izveidojuši paradumu uzkrāt. Kopš pagājušā gada rudens novērojama aizvien pieaugoša klientu interese par termiņoguldījumiem, kas skaidrojama ar vēlmi pelnīt ar ieguldījumu palīdzību, tomēr tā arvien ir zema. Kopumā sabiedrības informētība par šādu noguldījuma veidu vēl ir relatīvi zema, taču termiņnoguldījumi ir labs veids, kā atlikt konkrētam mērķim, kad naudas līdzekļi nav nepieciešami uzreiz, bet pēc noteikta laika. Šādi, turot uzkrājumus atsevišķā kontā, kas noteiktu laiku nav pieejami, samazinās risks tos nejauši iztērēt kādam citam mērķim vai ikdienas vajadzībām,” skaidro Luminor biznesa attīstības vadītāja Jekaterina Ziniča.

Vairāk vēlas ieguldīt uz ilgāku termiņu, kur nopelnīt var līdz 2,5% gadā

No tiem, kas apsver veikt termiņdepozītu, lielākā daļa jeb 72% vēlētos veikt noguldījumu uz garāku termiņu no 1 līdz 5 gadiem. 43% vēlētos naudu noguldīt uz gadu, vēl teju trešdaļa – uz ilgāku termiņu līdz pat 5 gadiem. Tikai 6% apsver iespēju noguldīt uz 3 vai 6 mēnešiem. Veikt noguldījumus uz gadu biežāk vēlas iedzīvotāji virs 50 gadu vecuma, savukārt uz 3 vai 6 mēnešiem tie, kuri aktīvi strādā ar saviem uzkrājumiem dažādos instrumentos, piemēram, ieguldot.

“Kā liecina aptauja, no tiem iedzīvotājiem, kuri vēl nav lēmuši veikt termiņnoguldījumu, teju katrs trešais (29%) izlemtu par labu noguldīšanai, ja procentu likme ja procentu likme sasniegtu 2 līdz 3%. Sekojot līdzi tirgus pārmaiņām un norisēm pasaulē un ekonomikā, kā arī novērojot klientu interesi par termiņnoguldījumiem, esam palielinājuši likmes uz vidēja un ilgtermiņa noguldījumiem, lai iedzīvotājiem būtu papildu iespējas savu naudas līdzekļu vērtības audzēšanai augstas inflācijas apstākļos,” saka J. Ziniča.

Sekojot finanšu tirgus situācijai un pieprasījumam, Luminor banka ir pārskatījusi un cēlusi termiņa depozīta noguldījuma likmes. Noguldījumiem uz 6 mēnešiem tā paaugstināta uz 1,5%, noguldījumiem uz 9 mēnešiem – uz 1,5%, noguldījumiem uz 12 mēnešiem – uz 2%, bet noguldījumiem uz 2 gadiem – 2,5%.