Apgrozībā laiž īpašu monētu ar lata un eiro pārejas kursu

Apgrozībā laiž īpašu monētu ar lata un eiro pārejas kursu

Trešdien, 6.novembrī, Latvijas Banka laidīs apgrozībā jaunu viena lata
monētu – «Paritātes monētu» –  ar lata un eiro pārejas kursu reversā,
portālu «Apollo» informēja Latvijas Bankas pārstāvis Mārtiņš Grāvītis.

Monēta būs likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas teritorijā. Tās nonāks apritē tāpat kā cita apgrozības nauda – ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus.

Monētas grafisko dizainu veidojis mākslinieks Ilmārs Blumbergs, ģipša modeli – tēlnieks Jānis Strupulis. Jaunās viena lata monētas kaltas «Münze Österreich» naudas kaltuvē Austrijā.

Latvijas Bankas iedibinātajai īpašo viena lata apgrozības monētu kalšanas tradīcijai rit 12. gads, un tā tiek noslēgta ar «Paritātes monētu».

Ar 2014. gada 1. janvāri Latvija kļūs par pilntiesīgu Ekonomikas un monetārās savienības dalībvalsti un ieviesīs eiro, bet īpašo viena lata apgrozības monētu tradīcija tiks turpināta, izlaižot īpašās divu eiro monētas. Īpašo apgrozības monētu kalšanas tradīciju iesāka monēta ar stārķa attēlu, un kopš 2004. gada tiek kaltas divas šādas monētas gadā. «Paritātes monēta» ir 23. īpašā viena lata apgrozības monēta.

«Paritātes monētas» attēls izvēlēts kā simbolisks koka stumbrs, kas savieno zarus un saknes, zemi un debesis un ir kā ceļš uz jauniem notikumiem, sapņiem un iespējām.

Jaunās viena lata monētas reversā attēlots cipars «1», kas veido simetrisku attēlu un ir uzraksta «1 lats» un «1,42 eiro» sastāvdaļa. Aversā zem Latvijas ģerboņa redzams jaunās monētas kalšanas gads – 2013. Citu atšķirību – monētas jostas, izmēra, izmantotā metāla un svara ziņā – starp jauno monētu un citām viena lata apgrozības monētām nav.

Monētas kopējā tirāža ir 500 000 eksemplāru, un tā tāpat kā citām īpašajām apgrozības monētām netiks papildināta.