Aicina iedzīvotājus pārvērtēt elektroenerģijas jaudu savā mājoklī

Daļai iedzīvotāju septembris sācies ar nepatīkamu elektrības rēķinu. Tas saistīts ar to, ka uzņēmums “Sadales tīkls” (ST) no 1. augusta ieviesis fiksētu maksu par elektroenerģijas piegādi, vēsta LTV raidījums “Rīta Panorāma”.

Ja viss tiek plānots gudri, tad, ņemot vērā jaunos ST tarifus, lielākajai daļai cilvēku par elektroenerģiju nevajadzētu maksāt dārgāk – tā skaidro Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK).

No 1.augusta ir ieviesta abonēšanas maksa par elektrības piegādi. Piemēram, vienas fāzes pieslēgumam tā ir 1,50 eiro mēnesī. Jāmaksā arī tad, ja elektrība netiek izmantota vai tiek lietota neregulāri. Mājokļiem, kur elektrības patēriņš ir salīdzinoši augsts, tas ir ieguvums, jo vienlaikus ar abonēšanas maksas ieviešanu par 20% samazināts piegādātās elektroenerģijas tarifs.

Tie lietotāji, kas pietiekami regulāri lieto savus pieslēgumus – apdzīvoti dzīvokļi, apdzīvotas privātmājas, šobrīd visdrīzāk nesaņem augstākus rēķinus vai daļa no viņiem saņem pat mazākus rēķinus,” norāda SPRK priekšsēdētājs Rolands Irklis.

Tikmēr rēķini pieaug tiem mājokļiem, kuriem līdz šim ticis piegādāta lielākas jaudas elektrība. Piemēram, ja privātmājai ir trīsfāžu pieslēgums ar 16 ampēru jaudu un 100 kilovatu patēriņu mēnesī, rēķins no 1.augusta pieaudzis par 2,38 eiro, bet ar 300 kilovatu patēriņu rēķins samazinājies par 60 centiem.

ST aicina cilvēkus rūpīgi izvērtēt, vai nav jāsamazina esošā jauda, tādā veidā ietaupot līdzekļus. Jaudas samazināšana ir bezmaksas.

„Ja ir privātmāja ar jaudīgu 40 ampēru trīsfāžu pieslēgumu, bet mājsaimniecība izmanto tikai tējkannu, veļas mašīnu, elektrisko plīti, cepeškrāsni, tad tik jaudīgs pieslēgums nav nepieciešams,” norāda AS „Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs Andis Pinkulis.

Lielākajā daļā Latvijas mājsaimniecību ir vienas fāzes elektrības pieslēgums. No pirmā augusta šādam mājoklim pie 100 kilovatstundu mēneša patēriņa rēķins pieaudzis par vienu centu. Savukārt tādai pašai mājsaimniecībai ar 150 kilovatstundu patēriņu samazinājies par 75 centiem.

„Mūsu mājaslapā ir ievietots izmaiņu kalkulators. Klienti var ievadīt savu patēriņu, cik jaudīgs ir pieslēgums, un šīs izmaiņas novērtēt,” norādīja Pinkulis. „Klienti var paspēlēties ar jaudu un saprast, kāds man būtu labākais pieslēguma veids, jo mūsu mājaslapā ir jaudas kalkulators, kur var izvēlēties vai norādīt, kādas elektroierīces ir viņa mājsaimniecībā,” viņš paskaidro.

Šo pašu informāciju var noskaidrot, arī zvanot “Sadales tīklam” pa tālruni 8403. Dzīvokļu īpašniekiem jāseko līdzi, vai ēkas apsaimniekotājs ir noslēdzis atbilstošas jaudas līgumu ar ST par kopējās elektrības piegādi – kāpņutelpu apgaismojumam, liftu darbībai, lai nesanāk tā, ka par dzīvoklī patērēto elektrību jāmaksā kā līdz šīm, bet par koplietošanas elektrību rēķins būtiski pieaug.

Ziņots, ka līdz ar 1.augustā stājušies spēkā SPRK apstiprinātie AS “Sadales tīkls” elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifi (elektrības sadales jeb piegādes tarifi). Līdz ar to rēķinus ar jaunu tarifu struktūru un fiksētu maksu par pieslēguma nodrošinājumu mājsaimniecības un juridiskās personas saņēma septembra sākumā.

Par lielajiem elektrības rēķiniem jau iepriekš satraukumu pauda arī lauksaimnieki.

Foto:condesing/https://pixabay.com/en/users/condesign-509903///https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/