51% uzskata, ka Latvijas zemniekiem ir ļoti sarežģīti piesaistīt finansējumu saimniecības attīstībai

Latvijā zemnieku saimniecībām joprojām ir ļoti sarežģīti piesaistīt papildu finansējumu attīstībai, liecina finanšu partnera zemnieku saimniecībām lande.lv apkopotie dati par finansējuma pieejamību. Vairāk nekā puse – 51% aptaujāto zemnieku atzinuši, ka finansējumu iegūt ir “ļoti sarežģīti”, vēl 27% teikuši, ka “tas ir grūti”.

Tikai aptuveni desmitā daļa (11%) aptaujāto norādījuši, ka, viņuprāt, zemniekiem finansējums ir viegli pieejams, savukārt vēl 10% respondentu atzinuši, ka tiek galā pašu spēkiem un pēc papildu finansējuma nelūkojas.

Pēc Eiropas Investīciju bankas (EIB) organizētas aptaujas datiem finanšu iztrūkums Eiropas Savienībā (ES) lauksaimniecības nozarē ir no 7,06 līdz 18,60 miljardiem eiro. Sliktākā situācija saskaņā ar bankas datiem ir deviņās Eiropas valstīs, starp kurām ir arī Latvija. Līdzīgi slikta situācija ir arī kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā, tāpat Bulgārijā, Ungārijā, Spānijā, Grieķijā, Rumānijā un Horvātijā.

Latvijā finanšu (banku aizvedumu) pieeja investīcijām ir 10%, savukārt apgrozāmajam kapitālam – 11%, liecina EIB veiktais pētījums par ES lauksaimniecības uzņēmumu finansiālajām vajadzībām un piekļuvi finansējumam, kas ir vieni no zemākajiem rādītājiem starp 24 salīdzinātajām valstīm.

Starp banku minētajiem iemesliem finansējuma nepiešķiršanai saimniecībām 44% gadījumos ir pieteiktā ieguldījuma potenciālais risks. Savukārt 12% gadījumu atteikts jaunām saimniecībām, kurus bankas kopumā uzskata par pārāk riskantiem, lai finansētu. Rezultātā bankas riska novēršana veido jau vairāk nekā pusi no atteiktajiem pieteikumiem.

“Reaģējot uz Eiropas Parlamenta pieņemtajiem noteikumiem kolektīvās finansēšanas platformām, finanšu partneris zemnieku saimniecībām lande.lv no šā gada marta piedāvās jaunu pakalpojumu – sezonas finansējumu lauksaimniekiem, kas būs pieejams sadarbībā ar Eiropas pūļa finansēšanas platformu LendSecured,” komentē lande.lv pārstāvis Mārtiņš Geidels. Katras sezonas sākumā lauksaimniekiem ir nepieciešami lielāki vai mazāki apgrozāmie līdzekļi. Ierobežota pieeja finansējumam kavē ne tikai saimniecību attīstību un kopējo tautsaimniecības izaugsmi, tā var ietekmēt arī normālas lauksaimniecības sezonas uzsākšanu. Sezonas finansējuma būtība ir aizdevums, kas tiek atmaksāts, kad raža novākta un pārdota.”

Uzņēmums norāda, ka saprot, cik svarīgs ir atbalsts lauksaimniekiem, kas tikko sākuši darboties vai strādā jau gadiem. Tikpat nozīmīgi ir nodrošināt to, lai vajadzības gadījumā kredīts zemniekiem būtu pieejams arī tad, ja viņi aktīvi darbojas nelielā saimniecībā.