41% Latvijas iedzīvotāju sagaida ekonomiku bez skaidras naudas vēl savas dzīves laikā

Latvijas Nākotnes finanšu paradumu pētījums, ko veica Creditea un tirgus izpētes uzņēmums RAIT, atklāj, ka 41% Latvijas iedzīvotāju vēl savas dzīves laikā gatavojas piedzīvot ekonomiku, kurā lietošanā vairs nebūs skaidras naudas, kamēr šādu iespēju nesagaida 37% iedzīvotāju. Pētījums atklāj arī, ka 63% Latvijas iedzīvotāju jau šobrīd vismaz pusi savu pirkumu vai darījumu apmaksu veic digitāli, bet 51% atzīst, ka arī darījumus ar apmaksas summu virs 1000 eiro arī droši veic digitāli ar datora vai viedtālruņa palīdzību.

Creditea pētījums parāda, ka vairākums Latvijas iedzīvotāju, jeb 52%, atzīst, ka tiem patīk jaunākās tehnoloģijas un tie tās labprāt lieto, taču tomēr uzskata, ka “ne visam jābūt digitāli vai tiešsaistē”. 10% respondentu labprāt gribētu, lai pilnīgi visi finanšu pakalpojumi būtu digitāli vai tiešsaistē. Savukārt 29% pētījuma dalībnieku ir piesardzīgi, atzīstot, ka jaunās tehnoloģijas tiem patīk daļēji un tās ne vienmēr labprāt lieto, jo nav pārliecības par to drošību. Savukārt, tikai 8% respondentu jaunās tehnoloģijas nesaista nemaz un no tām pilnībā izvairītos, ja vien būtu iespēja.

“Vairāk kā puse Latvijas iedzīvotāju jeb 53% mūsu pētījumā atzina, ka tiem patīk izmēģināt jaunas lietas, kamēr katrs trešais (35%) šim apgalvojumam nepiekrita. Aptuveni līdzīgu dalījumu mēs novērojam arī citos jautājumos par jaunu finanšu tehnoloģiju izmantošanu – Latvijas cilvēki ir atvērti finanšu digitalizācijai, taču saglabājas piesardzība,” saka Laura Rumbina, Creditea vadītāja Latvijā.

Creditea veiktais pētījums arī atklāj, ka pagaidām tikai katrs trešais (31%) Latvijas iedzīvotājs uzskata, ja mākslīgā intelekta programmas būtu labi padomdevēji finanšu pakalpojumu veikšanai, budžeta plānošanai vai uzkrājumu veidošanai. Tam nepiekrīt 46% respondentu, bet aptuveni katram ceturtajam (23%) par šo jautājumu pagaidām nav viedokļa.