Vanaga par augstskolu pārvaldības modeļa maiņu: Pa vīlēm lien ārā politiskie motīvi

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātajā konceptuālajā ziņojumā “Par augstskolu iekšējās pārvaldības modeļa maiņu” jūtama politisko ambīciju apmierināšana, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga.

Lai arī LIZDA atbalsta augstākās izglītības un zinātnes reformas, arodbiedrības ieskatā, viens no svarīgākajiem jautājumiem, lai spētu realizēt ziņojumā paredzētās reformas, ir valsts finansējuma palielināšana augstākajai izglītībai un zinātnei. LIZDA arī uzskata, ka nepieciešami aprēķini par reformu finansiālo ietekmi uz augstākās izglītības iestāžu un zinātnisko institūtu budžetiem, un atbilstošs finanšu resursu nodrošināšanas plāns. Tāpēc ardobiedrība aicinājusi atlikt konceptuālā ziņojuma “Par augstskolu iekšējās pārvaldības modeļa maiņu” tālāku virzību.

“Arvien vairāk iepazīstot šīs pilnveidotās konceptuālā ziņojuma redakcijas, pa vīlēm lien ārā šie politiskie motīvi, šī politiskās varas izrādīšana, politisko ambīciju apmierināšana, to jūt,” augstskolu pārvaldības modeļa maiņu komentēja Vanaga.

Runājot par pedagogu algu pieaugumu, Vanaga norādīja, ka martā ir gaidāma tikšanās, un tad tiks lūkots, vai atrasta nauda Izglītības likuma normas izpildei, par grafiku pedagogu darba samaksas paaugstināšanai. “Ja tā nebūs, padome laicīgi lems, sekos protesta akcijas. Bet par pirmsskolas pedagogiem – tā ir neatrisināta problēma,” piebilda LIZDA vadītāja.

Kā ziņots, neskatoties uz vairāku sadarbības partneru iebildumiem, valdība 18. februārī atbalstīja IZM izstrādāto konceptuālo ziņojumu “Par augstskolu iekšējās pārvaldības modeļa maiņu”.

IZM rīcības plāns ietver grozījumu sagatavošanu Augstskolu likumā, paredzot tajā augstākās izglītības institūciju tipoloģiju, ārējo ekspertu iesaisti augstskolu pārvaldībā (padomju ieviešanu), kā arī citus jautājumus. Vienlaikus Pārresoru koordinācijas centrs izstrādās padomes atlases apstiprināšanas un atcelšanas kārtību valsts dibinātajās universitātēs un augstskolās, kā arī mākslas un kultūras augstskolās. To darbības uzsākšana iecerēta no 2020. gada beigām līdz 2023. gadam.

Foto: Valsts kanceleja