Strautiņš: Dažiem jau klājas ļoti labi, citiem vēl jātaupa pat pārtikas iegādei

Mazumtirdzniecības dati liecina par ļoti atšķirīgajām sekmēm krīzes pārvarēšanā — dažiem jau klājas ļoti labi, citiem vēl jātaupa pat pārtikas iegādei, atzīst DnB NORD Bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Mazumtirdzniecības apgrozījuma samazināšanās decembrī pret novembri par 1.4% vienlaikus ir un nav pārsteigums. No vienas puses, varēja sagaidīt, ka pakāpeniskā ekonomiskās situācijas uzlabošanās mudinās šogad atkal vairāk pirkt dāvanas. Tieši decembris ir gada mēnesis, kad cilvēki visvairāk pērk ne jau pirmās nepieciešamības lietas. Tā kategorija, kur šīs preces pamatā tiek iekļautas kā „nepārtikas preces, izņemot degvielu”, decembrī tiešām joprojām uzrādīja spēcīgu gada pieaugumu +15.5%, tomēr pret novembri sezonāli izlīdzinātajos datos bijis kritums.

Apgrozījuma izmaiņas pa mēnešiem 2010.gadā kopumā bija augšup vērstas, taču visos 4.ceturkšņa mēnešos – oktobrī, novembrī un decembrī – notika pretējais. Bāzes efektu dēļ arī kopējais apgrozījums gada laikā samazinājās par 2.2%, tai skaitā pārtikas apgrozījums samazinājās par 5.3%, bet nepārtikas — tikai par 0.4%. Šī attiecība liecina gan par iedzīvotāju skaita samazināšanos, gan par ļoti atšķirīgajām sekmēm krīzes pārvarēšanā — dažiem jau klājas ļoti labi, citiem situācija vēl turpina pasliktināties un skarbi jātaupa arī pārtikas iegādei.

Pirmie iespaidi par 2011.gadā sagaidāmo ir kopumā pozitīvi. Pilna aina par nodokļiem janvārī vēl nav redzama, taču nav šaubu, ka PVN ieņēmumi janvārī ir bijuši grandiozi, kas varētu liecināt arī par labu mazumtirdzniecības apgrozījumu. Arī mazumtirdzniecības uzņēmumu konfidence turpina uzlaboties. Tas liek domāt, ka arī šajā gadu mijā cilvēki ir pavilkuši svītru zem aizvadītā gada raizēm un jauno uzsākuši apņēmīgā noskaņojumā. Tiesa gan, pretstatā pērnajam janvārim nav strauji uzlabojies patērētāju noskaņojums. Tāpat jāņem vērā, ka janvārī cilvēki saņēma papīra lapiņas, kurās aprēķināta neparasti aukstā decembra radītā skāde viņu pirktspējai. Arī debates par budžeta konsolidāciju šogad iestiepušās jaunajā gadā. Tāpēc šaubas paliek.

Šodienas dati turpina nostiprināt jau iepriekš izvirzīto hipotēzi, ka aizvadītā gada beigās kopējā ekonomikas izaugsme ir palēninājusies. Tajā pat laikā fundamentālie faktori, kas virza ekonomikas atkopšanos — eksporta kāpums, ES fondu apguves pieaugums –, turpinās. Tāpat pienākošā informācija liecina par spēcīgu sagaidāmo investīciju aktivitāti 2011.gadā. Šie procesi palielina potenciālo patēriņa apjomu, un, kaut arī pārejoši faktori kādu laiku var nospiest mazumtirdzniecības apgrozījumu uz leju, agri vai vēlu optimisms atkal izlauzīsies virspusē.

Autors: Kate Namniece, BIZNESS.LV