Sankciju dēļ Krievijā strauji attīstās siera ražošana

Neraugoties uz apgalvojumiem, ka sankciju karš Krieviju ievedis krīzē, valsts siera rūpnīcas strauji attīstītas un peļņa aug pateicoties Maskavas noteiktajam pārtikas embargo, kas atvēris durvis vietējiem ražotājiem.

Krievijas lielveikalu sieru plaukti, kas bija pārpildīti ar ārvalstu zīmoliem, piedzīvoja smagu krīzi pēc tam, kad atbildot uz Rietumvalstu sankcijām, Krievija noteica importa aizliegumu virkni pārtikas produktiem no ASV un Eiropas Savienības (ES).

“Astoņdesmit procenti no siera piedāvājuma ir mainījušies,” norāda lielveikalu ķēdes Azbuka VKUSA vadītājs Andrejs Golubkovs, piebilstot, ka tagad veikalu plauktos piedāvājumā ir četras reizes vairāk vietējā siera nekā iepriekš.

Jauns pieprasījums no mazumtirgotājiem ir veicinājis vietējo piedāvājumu, proti, siera ražošana Krievijā pieaugusi par 29,5 procentiem no janvāra līdz aprīlim, salīdzinot ar to pašu periodu 2014. gadā, tādējādi sasniedzot 180,000 tonnas.

Izmaiņas pieprasījumā atzīst arī vairāki citi uzņēmumi, kas norāda, ka pirms pārtikas embargo viņi pārdeva salīdzinoši mazāk tonnu siera un liela daļa uzņēmumu plāno ieņemt vietu vietējā tirgū, izmantojot to, ka importa aizlieguma dēļ ārvalstu sieri vairs netiek piedāvāti. Savukārt daudzi citi atvēruši jaunas rūpnīcas, piemēram, lai ražotu tradicionālo grieķu sieru.

Lai gan importa aizliegums atvēris plašas iespējas vietējiem ražotājiem, sankcijas tomēr sagādājušas arī savas grūtības, kā atzīst Golubkovs, embargo dēļ nācās aizstāt aptuveni 350 siera zīmolus. Vienlaikus gan novērojams, ka aizvien pārdotāko preču zīmoli nav vietēji, bet no Šveices, Itālijas un Francijas, kuru sieri nav aizliegti.

Tomēr mazāk turīgie Maskavas iedzīvotāji priekšroku dod vietējiem sieriem, kas kļuvuši lētāki par importa produktiem, galvenokārt, pateicoties rubļa vērtības kritumam. Tas skaidrojams arī ar to, ka daži ražotāji aizstājuši sieru ar lētāku palmu eļļas siera ražošanu, kas, kā atzīst, Krievijas Federālais veterinārais un fitosanitārais uzraudzības dienests “Rosseļhoznadzor” , prasa daudz lielāku kontroli.

Jau vēstīts, ka Krievija plāno lielāku uzmanību pievērst iekšzemes ražošanai un vietējās pārtikas noietam. To apliecināja arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš norādījis, ka sagaida, ka tuvākajā nākotnē vietējie produkti veikalu plauktos aizvietos ārvalstu importēto pārtiku.

Kā jau ziņots, Krievija 7.augustā noteikusi importa aizliegumu lielākajai daļai pārtikas produktu no ES, ASV un citām rietumvalstīm, kas atbalstījušas sankcijas pret Krieviju.