Šadurska gambīts Vienotības šaha partijā

Strauji tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, vairums politisko partiju nāk klajā ar dažādiem solījumiem un priekšlikumiem ar mērķi uzrunāt savus vēlētājus. Pretēja situācija izveidojusies partijai “Vienotība”, kura, tā vietā, lai pirms vēlēšanām atbrīvotos no nevēlamiem partijas biedriem, kas grauj tās prestižu, ļauj vaļu skandālam ar izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski.

Nav noslēpums, ka Šadurskis ir kļuvis par nepopulārāko Māra Kučinska (ZZS) valdības ministru, kura demisiju šogad pieprasījuši gan atsevišķi opozīcijas biedri, gan skolotāji un studenti. Partijas dubultspēle, iespējams, daudziem vēlētajiem nav saprotama, taču ir skaidrs, ka tieši ministrs Šadurskis šobrīd, visticamāk, darbojas partijas interesēs mest ēnu uz Kučinska valdību un viņa pārstāvēto partiju. Vajadzīgajā brīdī partija vienkārši lems atbrīvoties no ministra, vienlaikus pazeminot gan “zaļzemnieku” reitingus, gan iegūstot jaunu elpu.

Ņemot vēra to, ka Šadurskim sabiedrības uzticību tikpat kā neatgūt, partijai nav izdevīgi turpināt ļaut viņam vilkt uz leju tās reitingus. Šadurskis šobrīd ir izpelnījies tik lielu sabiedrības, skolu un to pārstāvošo arodbiedrību nosodījumu, ka grūti iedomāties viņa turpmāko politisko nākotni. Ministrs demonstrē cinisku attieksmi pret izglītības nozari un nepilda solījumus. Var teikt, ka tieši esošais ministrs vainojams pie haosa, kas valda izglītības sistēmā un skar gan mācību saturu, gan pedagogu algas, gan augstskolu reorganizāciju un citus svarīgus izglītības aspektus, no kuriem atkarīgs mūsu valsts izglītības prestižs un kvalitāte. Skaļāko rezonansi izsaukusi Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) reorganizācija. Kamēr ministrs publiskajā telpā pauž pārliecību, ka visi studentu priekšlikumi ņemti vērā, pie Ministru kabineta tiek rīkotas protestu akcijas ar aicinājumu “Kārlim iet mājās!”.

Partija “Vienotība”, kuru ik pa laikam plosa skandāli, vienmēr ir pratusi atgūties un atbrīvoties no neērtiem biedriem. Politiskajam spiedienam tika pakļauta gan bijusī premjerministre Laimdota Straujuma, gan ik pa laikam to izjūt “Vienotības” tā dēvētais “sešinieks”, kura domas daudzos jautājumos bieži vien atšķiras no pārējiem partijas biedriem. Šoreiz varētu būt pienākusi ministra Kārļa Šadurska kārta, taču ne pirms viņš izspēlē savu lomu Vienotības šaha spēlē.

Foto: Saeimas kanceleja