Lūkass: Eiropas Savienība demonstrē savu vājumu attiecībā uz Krieviju

Eiropas Savienība (ES) demonstrē savu vājumu attiecībā uz Krieviju, vērtējot ES sankcijas, sacīja The Economist apskatnieks Edvards Lūkass.

“Putins tagad var spēlēt “skali un valdi” spēli, it īpaši ar saviem jaunajiem draugiem Atēnās. Tā ir nopietna problēma un mums vajadzēs smagi strādāt, lai to pārvarētu,” sacīja Lūkass.

“ES ir jāizstrādā visaptveroša stratēģija un sankcijas var būt tikai viens instrumentiem,” norādīja Lūkass, par galveno problēmu šajā situācijā minot to, ka ES ir sašķelta.

Tajā pašā laikā ES valstis var sākt īstenot individuālus pasākumus, norādīja Lūkass, par piemēru minot Lielbritāniju, kas varētu būt daudz stingrāka saistībā ar Krievijas netīrās naudas atmazgāšanu. Naudas atmazgāšanai lielāku uzmanību, iespējams, vajadzētu pievērst arī Latvijai , sacīja Lūkass.

“Ja ES nav gatava darboties kolektīvi, tad nekas nevar atturēt atsevišķas valstis ieviest individuālās sankcijas gan vīzu, gan naudas jautājumos un darīt visu, lai palīdzētu Ukrainai,” norāda Lūkass.

Satraukumu ES valstu vidū radījusi Grieķijas un Krievijas ciešā sadarbībā. Pēc parlamenta ārkārtas vēlēšanām Grieķijā pie varas nākusi kreiso ekstrēmistu partija SYRIZA, kas nav slēpusi savas simpātijas pret Krieviju, norādot, ka neatbalsta turpmāku sankciju ieviešanu pret Maskavu. Grieķijas draudzīgā attieksme pret Krieviju radījušas bažas par iespējamo abu valstu ciešu sadarbību un Krievijas nācijas ideoloģijas atdzimšanu.

Kā jau ziņots, pagaidām ES sankcijas attiecās uz finanšu tirgiem, ierobežojot to pieeju Krievijas naftas kompānijām, tai skaitā «Rosņeftj», «Transņeftj» un gāzes koncernam «Gazprom».

Tāpat noteikti dažādi finansiāliem ierobežojumi, kas, galvenokārt, skars kapitāltirgus jomu un divejāda lietojuma preču ražotājus. Sankciju sarakstā iekļautas vairākas bankas, tai skaitā ”Rosselkhozbank”, “Sberbank, ”Gazprombank” un VEB.

Uz nenoteiktu laiku pārtraukta arī finanšu ieguldīšana naftas krājumu meklējumos Krievijas arktiskajā reģionā.

ES noteikusi tirdzniecības aizliegumu ar deviņiem aizsardzības uzņēmumiem – ”OAO Almaz Antey”, “OAO NPO Bazalt”JSC Kalashnikov”, “JSC Sirius”, “OJSC Stankoinstrument”, “OAO JSC Chemcomposite”, “JSC Tula Arms Plant”, “NPK Technologii Maschinostrojenija” un “OAO Wysokototschnye.

Papildināts arī to fizisko un juridisko personu loks, kurām piemēroti dažādi ierobežojumi saistībā ar viņu atbalstu Krievijas darbībām Ukrainā. Zināms, ka sarakstā iekļautas vairākas Krievijas amatpersonas un uzņēmumi, kā arī personas no pašpasludinātās «Doņeckas tautas republikas» un Krievijas okupētās Krimas.