Komare: Februārī inflāciju noteica galvenokārt ārējie faktori

Patēriņa cenu pieaugums februārī saglabājās visai mērens. Gada inflācija bija 2.3% apmērā, savukārt, mēneša inflācija nepārsniedza 0.1%.

Gada laikā visstraujāk cenas kāpušas pārtikas precēm, un šī preču grupa bija galvenais cenu kāpuma veicinātājs. 2020. gadā vēl joprojām turpinās cūkgaļas cenu jampadracis – cenas ir pat par 14% augstākas nekā pērn. Bet februārī varējām vērot tendences maiņu. Ja iepriekš cenu kāpumu virzīja augstais pieprasījums Ķīnā, tad šobrīd viss ir sagriezies kājām gaisā. Koronavīrusu ierobežojošie pasākumi palēninājuši transporta satiksmi, un tādēļ Ķīnas cūkgaļas imports gada pirmajos mēnešos ir sarucis. Līdz ar to pasaules gaļas cenu kāpums nedaudz atvilcis elpu, un februārī mēneša laikā novērojams kritums. Iespējams, cūkgaļas cenas varētu vēl samazināties līdz tiek pilnībā atjaunoti transporta sakari ar Ķīnu. Līdz tam pārpilnie krājumi Eiropā un pasaulē vilks cūkgaļas cenas uz leju.

COVID-19 ietekme atspoguļojas arī naftas cenās, kas februārī reaģēja uz strauju pieprasījuma sarukumu Ķīnā. Autovadītājiem tās ir labas ziņas – mēneša laikā degvielas cenas samazinājās par gandrīz 4%. Degvielas cenas, visticamāk, turpinās sarukt arī martā. Pirmajā marta nedēļas nogalē Saūda Arābija pieteica “cenu karu” – Brent jēlnfatas cena, salīdzinot ar pērno gadu, kritusi pat par vairāk nekā 20%, un šobrīd ir ap 35 ASV dolāriem par barelu.

Janvāris izcēlās ar raženām tarifu un nodokļu likmju izmaiņām, savukārt februārī inflāciju galvenokārt ietekmēja globālie notikumi. Taču sagaidāms, ka gan martā, gan aprīlī cenu pārmaiņās lielu lomu spēlēs gan iekšējie, gan ārējie faktori. No 1. marta gaidāms cenu pieaugums alkoholiskajiem dzērieniem. Tas būs maigāks nekā lēsts iepriekš, jo valstsvīri vienojās par mērenākām akcīzes nodokļa likmju izmaiņām, tādējādi alkoholisko dzērienu cenas varētu pieaugt par apmēram 2%.

Savukārt, komunālo pakalpojumu cenas 2020. gadā turpinās samazināties, jo Rīgas siltums ir paziņojis par zemāku siltumenerģijas gala tarifu, kas stāsies spēkā jau 1. aprīlī. Ja vēl 2019. gadā šī kategorija virzīja gada inflāciju, tad 2020. gadā komunālo pakalpojumu cenas neveicinās kopējo cenu kāpumu.

Swedbank janvārī prognozēja, ka 2020. gadā gada inflācija nepārsniegs 2.4%. Pasaulē valdošās nenoteiktības un naftas cenas krituma ietekme uz inflāciju būs lejupvērsta, taču par ietekmes apmēru vēl pāragri spriest.

Laimdota Komare, Swedbank ekonomiste