Kļūst dārgāk; jaunā gadā ar jaunām cenām

Desas, kafija, mandarīni un konfektes pašlaik veikalos maksā dārgāk nekā pirms gada, liecina NRA pētījums. Cenas kāpušas pat piena produktiem, lai gan Krievijas sankciju dēļ piena nozarē veidojas pārprodukcija un zemnieki par pienu saņem krietni mazāk nekā iepriekš.

Tajā pašā laikā oficiālā statiska liecina, ka aizvadītā gada pirmspēdējos mēnešos – oktobrī un novembrī (decembra dati pagaidām nav pieejami) – pārtikas cenas Latvijā ir samazinājušās salīdzinājumā ar 2013. gada attiecīgo periodu.

NRA.lv veica pētījumu, proti, apskatījās, cik maksāja produkti lielveikalos pagājušajā gadumijā un kādas ir to cenas šogad, par avotu izmantojot lielveikalu akciju avīzes. Izskatot lielveikalu (Maxima, Rimi, Supernetto, Mego, Prisma, Aibe) un Mēness aptiekas 2013./2014. gada akciju avīzes un jaunākās šo tirgotāju izdotās akciju avīzes, NRA secināja, ka 3% gadījumu cenas nav mainījušās, tas ir, akcijas cena ir identiska (šajā gadījumā gan rodas jautājums par atlaides nozīmi, ja cena laika gaitā nemainās), 30% gadījumu cenas bija samazinājušās, bet 67% – pieaugušas. Aprēķins veikts, ņemot vērā identiskus produktus vienos un tajos pašos veikalos pērn un šogad.

Lētāk nekā pirms gada veikalos maksā olas, margarīns, eļļa, atsevišķas maizes šķirnes, savukārt kafija, piena produkti, desas, gaļas produkti, šokolādes konfektes kļuvušas dārgākas. Savukārt aptiekās nopērkamajām bezrecepšu zālēm cenas gada laikā ir gan kāpušas, gan pazeminājušās.

Arī Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) rīcībā esošā informācija liecina, ka lielākā daļa pārtikas produktu aizvadītā gada nogalē ir sadārdzinājušies, pat piena produkti. Pēc LTVC datiem, no septembra līdz decembrim pienam cena kāpusi par 15%, sviestam par 13%, piena šokolādei par 11%, biezpienam par 11%. Sadārdzinājušies arī vistu stilbiņi, kūpināts cūkas šķiņķis un citi produkti. Decembrī lētāk nekā septembrī veikalos varēja nopirkt daļu dārzeņu, kā arī griķus, rīsus, cūkgaļas karbonādi bez kaula, liellopu gaļu ar kaulu, pusžāvēto desu Servilāde.

«Diemžēl pasaules pārtikas cenu samazinājums un Krievijas embargo radītais cenu samazinājums līdz pircējam nāk ļoti negribīgi. Vasaras beigās, kad sākās embargo, bija daudzskaitlīgs cenu samazinājums akciju veidā, bet tagad tiek likta cerība uz iedzīvotāju patriotismu, ka viņi skatīsies uz akciju Pērc vietējo vai citu Latvijas ražojumu marķējumu. Laikā, kad piena iepirkuma cena ir samazinājusies, un pēc cenu samazinājuma vasaras beigās un rudenī gada beigās daudzu piena produktu cenas atkal ir palielinājušās. Tāpat arī vairāku citu izejvielu un pārtikas produktu cenu samazinājums starptautiskajos tirgos vēl nav nonācis Latvijas iedzīvotāju makos,» uzskata LTVC direktore asociētā profesore Dr. oec Ingūna Gulbe.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka cenu svārstības nav kaitējušas tirdzniecības apgrozījumam: pagājušā gada pirmajos 11 mēnešos, salīdzinot ar 2013. gada attiecīgo periodu, pārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms palielinājies par 3,9 procentiem.

Ilze Šteinfelde