Ceturtā daļa iedzīvotāju neizmanto nevienu drošības rīku viedtālruņa aizsardzībai

2020. gads ir iezīmējis strauju globāla mēroga digitalizācijas vilni, ko piedzīvojam gan personīgi, gan savās darbavietās. Tas liek nopietnāk raudzīties uz dažādiem kiberdrošības aspektiem, jo arī noziegumi, kas pastrādāti digitālajā vidē, pieaug un kļūst arvien nopietnāki. Vienlaikus, izvērtējot pašmāju iedzīvotāju individuālo digitālās drošības pratību, tehnoloģiju uzņēmuma Huawei veiktā aptauja* liecina, ka turpat 25% Latvijas iedzīvotāju neizmanto nevienu viedtālruņa drošības rīku.

Šodien liela daļa sensitīvu datu, piemēram, finanšu informācija, darba un personīgais e-pasts, biznesa kontakti un cita informācija, par kuras drošību ir jāgādā, tiek glabāti viedtālrunī. Tādēļ piesardzības ievērošana ir svarīgs datu drošības higiēnas faktors, lai pasargātu sevi no kiberuzbrukumiem,” stāsta Gunta Kursiša, “Huawei Mobile Services” Biznesa attīstības vadītāja Latvijā.

Pirmais solis ceļā uz sava viedtālruņa drošības ievērošanu ir drošas paroles ieviešana. Vairums viedtālruņu piedāvā paroles uzstādīšanas funkciju jau viedierīces iestatīšanas sākumā un to var izdarīt ikviens. Lai gan tehnoloģijām attīstoties, kopā ar parolēm un PIN kodiem ražotāji nu jau ievieš arī dažādu biometrisku datu atpazīšanas rīkus, kā piemēram, pirksta nospieduma un sejas atpazīšanas tehnoloģijas, aptauja atklāj, ka lielākā daļa jeb 62% pašmāju iedzīvotāju visbiežāk izmanto tieši paroles. Aptauja atklāj, ka Latvijas iedzīvotāju digitālās drošības pratības līmenis atšķiras dažādās vecuma grupās – vislielākā paroļu daudzveidība konstatēta tieši jauniešu vidū. 75% no aptaujātajiem jauniešiem vecumā no 18-24 gadiem veido unikālas paroles kā viedtālruņiem, tā arī dažādiem citiem kontiem un cenšas tās visas iegaumēt, taču 42% senioru neizmanto nekādus viedtālruņu drošības rīkus.

Kā izvēlēties drošu paroli?

Lai ierobežotu iespējamos draudus digitālajā vidē, ir spēcīgas un unikālas paroles izveide. Paroles drošības galvenais mērītājs ir tās neparedzamība – jo garāka parole, jo tā ir drošāka. Drošas paroles ir garas, unikālas, tās ietver dažādu rakstzīmju kombinācijas un tām nav atsauču uz to veidotāju personīgo dzīvi.

“Unikāla parole nozīmē atšķirīgu paroli katrai ierīcei un tiešaistes kontam. Tas sniedz drošību brīdī, ja kāda no ierīcēm tiek pazaudēta, uzlauzta vai kādā citā veidā kompromitēta – pārējās ierīces un konti joprojām ir drošībā,” komentē Gunta Kursiša, “Huawei Mobile Services” Biznesa attīstības vadītāja Latvijā. ”Lai gan pastāv uzskats, ka paroles jāmaina bieži, lai izvairītos no kiberuzbrukumiem, ieteicams uzticēties divu faktoru autentifikācijas pieejai, kas kļūst aizvien populārāka. Drošas paroles ieteicams nemainīt, ja vien nav norādes vai aizdomas par trešo pušu ļaunprātīgu piekļuvi. Bieži mainot paroles, tās nereti ir grūti atcerēties un biežāk tiek piemirsts par drošas paroles veidošanas mehānismu. Tā rezultātā paroles var kļūt nedrošas.”

Diemžēl cilvēku paradumu dēļ, ne vienmēr visi šie kritēriji tiek ievēroti un lietotāji bieži izvēlas paroles, kuras ietver personīgu informāciju vai arī pavisam vienkārši – lieto vienu un to pašu paroli gadiem ilgi vairākām ierīcēm vienlaikus. Kaut gan pašmāju iedzīvotāju vidū paroļu ģenerētāju jeb viedpalīgu izmantošana nav populāra un tos izvēlas tikai 7% respondentu, lai palīdzētu izveidot unikālas un drošas paroles, ikvienam viedierīces lietotājam ir pieejami dažādi rīki paroļu ģenerēšanai un pārvaldīšanai, kas mazinās sliktos ieradumus paroļu izveidē un neļaus atkārtoti izmantot to pašu paroli.

“Papildu ierastajiem viedtālruņa drošības rīkiem kā, piemēram, paroles, PIN kodi un biometrisko datu atpazīšanas funkcijas, Huawei AppGallery piedāvā arī dažādus paroļu ģenerēšanas viedpalīgus, kā piemēram Passwordfy un Password secure, kas pielāgoti katra lietotāja vajadzībām, lai izveidotu un pārvaldītu drošas paroles. Šie rīki palīdz izveidot drošas paroles, ģenerējot nejaušas rakstzīmju kombinācijas un vienlaikus izmantojot algoritmu, kas pārliecinās, ka šī parole atbilst dažādiem drošības standartiem un ir unikāla. Viedpalīgi, protams, arī piedāvā saglabāt paroli turpmākai lietošanai, līdz ar to – lai cik tā būtu sarežģīta, lietotājam tā nav jāatceras, jo talkā nāk paroļu pārvaldības viedpalīgs,“ informē Gunta Kursiša, “Huawei Mobile Services” Biznesa attīstības vadītāja Latvijā. “Taču, ja ir aizdomas, ka Jūsu dati ir pakļauti ļaunprātīgai izmantošanai vai kāds konts ir uzlauzts, jebkurā gadījumā parole nekavējoties jāmaina,” piebilst G. Kursiša.