Zaļo un zemnieku savienība būtu gatava pievienoties tādai koalīcijai, kurai ir dinamisks darbu plāns

Esošie koalīcijas kolēģi bija tie, kas nogāza valdību, LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pauda Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Viktors Valainis.

“Esošajiem [koalīcijas] kolēģiem [..] ir jāuzdod sev jautājums – kāpēc viņi šajā brīdī rīkojās gana bezatbildīgi un nogāza šo valdību? Jo pēc būtības tie jau bija viņu lēmumi, kuri nogāza šo valdību,” sacīja politiķis.

ZZS ieskatā šobrīd būtu pēdējais brīdis mainīt politisko kārtību, “turēšanos pie krēsliem”, pārejot pie darbiem. “JV, kurai ir visvairāk deputātu mandātu, ir jāuzņemas šī te atbildība, ko viņi ir uzņēmušies. Mēs gaidīsim, kad viņi izvirzīs savu premjera amata kandidātu,” sacīja Valainis.

“Man ir skaidrība, kas varētu būt nākamais premjera kandidāts no “Jaunās Vienotības”. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka kandidāts nebūs tāds, ka pēkšņi visi kritīs panikā, ko nu darīt. Tas ir kāds, kurš divarpus mēnešu laikā piedalījies konsultācijās un piedalījies pie darbu izstrādes,” sacīja Valainis.

Nacionālās apvienības frakcijas pārstāvis, Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Jānis Dombrava pieļāva, ka NA var darboties valdības koalīcijā.

“Ja skatāmies, kas ir noticis, tad mums ir funkcionējoša koalīcija, kura visos Saeimas balsojumos ir vienota ar 54 balsīm, bet diemžēl politisko rotaļu rezultātā “Jaunā Vienotība” ir panākusi Kariņa kunga demisiju. Tas neliedz šīm trim partijām sastrādāties, jo šī prakse rezultējusies vairākos labos lēmumos, kuros stiprināta valsts drošība, kas ir, manuprāt, prioritārais jautājums,” pauda Dombrava.

“Progresīvo” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Kaspars Briškens pauda, ka, premjeram Kariņam pirmdien atkāpjoties, radīti apstākļi, lai Latvijā varētu izveidoties dinamiska valdības koalīcija. “Ņemot vērā tās sarkanās līnijas, ko ir savilkusi NA, šķiet, ka AS šajā kontekstā būtu piemērotāks partneris. Mēs redzam, ka AS kopā NA ir spēlējuši zināmu politisku sabloķēšanos,” sacīja Briškens.

“Es nesākšu taisnoties uz ultranacionālistu politiķa apgalvojumiem, ņemot vērā, ka NA jau 30 gadus Latvijas sabiedrībā ir veicinājusi šķelšanas naratīvu, kas ir bijis īpaši ērts kremļa režīmam. Ir tāds teiciens – ja tu dzīvo stikla namiņā, tad tu ar akmeņiem nemētājies. Šajā gadījumā NA būtu pēdējais politiskais spēks, kas rādītu uz kādiem citiem spēkiem par to, ka viņiem būtu prokremliskas nostājas,” sacīja politiķis.

Savukārt kā pauda Saeimas frakcijas “Jaunā Vienotība” priekšsēdētāja vietnieks Edmunds Jurēvics: “Pēdējie notikumi tajā situācijā, kad Ministru prezidents piedāvāja ļoti skaidru kompromisu, [..] šo noraidot, nogriežot saknē, neturpinot diskusiju, manuprāt, bija tāds šantāžas elements.”

“Šobrīd visām 5 valstiskajām partijām vajadzētu nedaudz atmosties un atjēgties, redzot to, ka Šlesers ar Rosļikovu šobrīd berzē rokas un priecājas, ka mēs, latvieši, savā starpā “kasāmies”,” norādīja Jurēvics.

Kā zināms, premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) paziņoja, ka demisionēs un aicināja “Jauno Vienotību” izvirzīt citu premjera amata kandidātu.

Foto: Valsts kanceleja