Striževska: Pasaules lielvalstu biznesa noskaņojumā optimisms sarūk

Neraugoties uz vērā ņemamu inflācijas samazinājumu lielākajā daļā Eiropas valstu un ASV pieņemto lēmumu atstāt nemainīgas dolāra likmes, uzņēmēju un ražotāju pesimisms kļuvis par galveno vadmotīvu pasaules lielāko valstu ekonomikas rādītājos.

Ar ko skaidrojams inflācijas kritums?

Eirozonas gada inflācija oktobrī sabremzējusies vairāk nekā gaidīts – no 4,3 % septembrī līdz 2,9 % oktobrī. Aizvadītajā mēnesī noteicošā loma eirozonas inflācijas tempu palēnināšanā bija energoresursu cenu kritumam gada griezumā – elektroenerģijas un gāzes tarifi sasniedza savu augstāko līmeni šajā laika posmā pirms gada.

Inflācijas bremzēšanu veicinājis arī lēnāks pārtikas cenu kāpums un pakāpeniska pamatinflācijas pazemināšanās, oktobrī sasniedzot 4,2 % salīdzinājumā ar 4,5 % pirms mēneša. Kaut arī labvēlīgie bāzes efekti tuvākajā nākotnē turpinās ierobežot inflāciju eirozonā, tālāk bremzēšana ritēs lēnāk. “Bloomberg” aptaujātie analītiķi sagaida, ka inflācija tuvākajā laikā paliks tuvu 3 % apgabalam un nākamā gada nogalē varētu noslīdēt zem 2,5 % atzīmes.

Eirozonas IKP samazinās

Šā gada 3. ceturksnī eirozonas IKP samazinājies par 0,1 % pēc 0,2 % pieauguma pirms ceturkšņa. Pēdējā gada laikā eirozonas ekonomika lielākoties stagnējusi, un iekšzemes kopprodukta apjoms 3. ceturksnī bijis tikai par 0,1 % lielāks nekā pirms gada. Vācijas ekonomika 3. ceturksnī reģistrēja līdzīgu 0,1 % samazinājumu ceturkšņa griezumā un – 0,4 % gada griezumā. Starp pārējām eirozonas lielvalstīm tikai Spānija turpinājusi uzrādīt salīdzinoši labāku sniegumu, tikmēr Francijas un Itālijas ekonomikas apjomi 3. ceturksnī palikuši gandrīz nemainīgi ceturkšņa griezumā.

Saskaņā ar “Bloomberg” aptaujāto analītiķu prognozēm eirozonas IKP gada pēdējā ceturksnī varētu palikt stabils un nākamā gada laikā pieaugt par 0,7 – 0,8 %. Tajā pašā laikā vājie eirozonas noskaņojuma rādījumi signalizē, ka tās ekonomikas apjoms varētu samazināties arī gada nogalē.

ASV darba tirgus rādītāji – vājāki nekā gaidīts

ASV oktobrī darbā tika pieņemti 150 tūkstoši jaunu darbinieku, kas ir gandrīz uz pusi mazāk nekā septembrī. Bezdarba līmenis pieaudzis no 3,8 % pirms mēneša līdz 3,9 %, un jauno bezdarbnieku pieteikumu skaits sācis augt no ļoti zemiem līmeņiem. Pēdējā laikā palielinājies arī bezdarbnieku pabalstu saņēmēju kopējais skaits. Kaut arī pēdējie cipari apstiprināja, ka ASV darba tirgus pakāpeniski atdziest, vājākus rezultātus oktobrī daļēji noteica arī autorūpniecības darbinieku streiks ASV – sektorā nodarbināto skaits mēneša laikā samazinājās par 33 tūkstošiem. Stundas darba samaksa oktobrī palielinājusies par 0,2 % mēneša griezumā un par 4,1 % salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu.

Vai būs vēl viena likmes celšana ASV?

Atbilstoši tirgus gaidām ASV Federālā rezervju sistēma (FRS) otro sēdi pēc kārtas atstājusi dolāru likmi nemainīgu 5,25–5,50 % diapazonā. Līdzīgi kā kolēģi eirozonā FRS pārstāvji paredz visus tālākos lēmumus balstīt uz jaunākajiem ekonomikas un inflācijas datiem. Kaut arī FRS prognozes līdz gada beigām paredz vēl vienu likmju pacelšanu, tirgus dalībnieki šādu scenāriju sagaida ar mazāk nekā 20 % varbūtību.

Spriežot pēc “fjūčeru” (nākotnes) cenām, finanšu tirgus dalībnieki pirmo likmju samazinājumu sagaida ap nākamā gada vidusdaļu, taču neprognozē, ka likmes pārskatāmā nākotnē būs īpaši zemākas par 4 %. FRS septembra prognozes paredzēja, ka 2026. gada beigās dolāru likmes varētu pazemināties līdz 2,875 % apgabalam.

Biznesa noskaņojums pasaules ekonomikā pasliktinās

Oktobrī biznesa noskaņojums lielākajās pasaules ekonomikās kopumā ir kļuvis vājāks. Pēc uzlabojumiem septembrī ASV ražotāju pesimisms oktobrī ir padziļinājies, bet pakalpojumu sniedzēju optimisms nokritis līdz zemākajam līmenim pēdējo piecu mēnešu laikā. Precizētie eirozonas dati apstiprina, ka uzņēmēju pesimisms pastiprinājies gan ražošanas, gan pakalpojumu sektorā. Tikmēr Ķīnas ražotāju noskaņojums oktobrī atkal nonācis negatīvajā zonā, noskaņojuma rādījumiem pakalpojumu sektorā paliekot uz stagnācijas sliekšņa.

Pasaules mērogā jaunu pasūtījumu kritums turpinājis nomākt ražotāju noskaņojumu, tikmēr spēcīgs pieprasījums pēc pakalpojumiem palīdzējis ASV pozitīvi izcelties uz pārējo valstu fona. Pieprasījums pēc ASV pakalpojumiem ārvalstu tirgos oktobrī gan strauji samazinājās.

Simona , bankas Citadele meitas uzņēmuma CBL Asset Management ekonomiste