Spēļu infrastruktūras plusi un mīnusi valsts ekonomikai

Spēļu industrija ir viena no lielākajām un ietekmīgākajām nozarēm pasaulē gan finansiāla, gan kultūras ziņā. Tai ir liela nozīme tādās pasaules vietās kā Lasvegasa un Makao, kur tā ir atbildīga par miljardiem dolāru vērtu saimniecisko darbību un izklaidi. Spēles jau sen ir izmantotas kā veids, kā veicināt vietējo un reģionālo ekonomiku, nodrošinot tūristus ar atrakcijām, kurām viņi tērēs naudu, vienlaikus radot arī darbavietas un ieņēmumu avotus valdībām. Tiešsaistes spēļu pieaugums ir ļāvis vēl lielākam skaitam cilvēku visā pasaulē iegūt piekļuvi, piemēram, kazino un citām spēļu iespējām. Tas var radīt ieņēmumu pieplūdumu no jauniem tirgiem, sniedzot nepieciešamo stimulu vietējiem uzņēmumiem. Tomēr sūdzībām par morālo ietekmi un tirgus pārsātinājumu var būt milzīga ietekme, ja tās netiek pienācīgi risinātas.

Spēļu infrastruktūras plusi

Spēļu industrija var piedāvāt daudzas priekšrocības valstīm visā pasaulē. Tas var radīt tiešas un netiešas darba iespējas un sniegt milzīgu ieguldījumu valsts ekonomikas izaugsmē. Tūrisma ziņā spēļu namu klātbūtne piesaistītu cilvēku pieplūdumu, kas vēlas izklaidēties. Šī pastāvīgā cilvēku plūsma tērēs savu naudu pakalpojumiem un precēm, ko piedāvā vietējie uzņēmumi, tādējādi vēl vairāk palīdzot ekonomikā. Spēles arī palielina nodokļu ieņēmumus valdībām, kas nozīmē, ka ir pieejami papildu līdzekļi dažādiem sabiedriskajiem pakalpojumiem, piemēram, veselības aprūpei, izglītībai un infrastruktūrai. Visbeidzot, tā kā cilvēkiem, kas ceļo uz spēļu namiem, uzturēšanās laikā ir nepieciešama kāda veida izmitināšana, tas var izraisīt pieaugošu vajadzību pēc viesnīcām; sniedzot vēl vienu ekonomikas stimulu. Visas šīs priekšrocības skaidri parāda, ka aktīva spēļu industrija varētu sniegt ievērojamu labumu valstij kopumā.

Spēļu infrastruktūras mīnusi valstij

Spēļu infrastruktūras attīstība tiek uzskatīta par lielisku veidu, kā iekasēt nodokļus un radīt darbavietas. Tomēr šai pieejai ir ievērojami mīnusi. Spēļu atkarība var ātri kļūt par nopietnu problēmu, izraisot sociālās un veselības problēmas skartajām personām vai viņu ģimenēm. Tas var būt arī dārgs ieradums, jo daži zaudē daudz vairāk naudas, nekā sākotnēji bija iecerējuši. Tas noved pie noziedzības līmeņa paaugstināšanās no cilvēku puses, kas cenšas atbalstīt šos ieradumus, traucējot sabiedrības drošību un paaugstinot bankrotu skaitu noteiktās iedzīvotāju grupās. Turklāt pētījumi ir atklājuši, ka, ja spēles tiek spēlētās pārāk bieži, tas ietekmēs arī iedzīvotāju garīgo labklājību, radot stresu vai depresiju par zaudējumiem. Tas kā sekas var izraisīt arī citas atkarības – alkoholisko un narkotisko, jo pati spēļu industrija bieži vien asociējas ar dīkstāvējošo dzīvesveidu.

Kā padarīt spēļu infrastruktūru par ienesīgo, tomēr drošu visiem dalībniekiem?

Spēļu noteikumi ir jāgroza un jāuzlabo, lai nodrošinātu, ka dalībnieki to dara drošā vidē. Jāizveido bezpeļņas organizācijas, kas koncentrēsies uz konsultāciju un resursu nodrošināšanu personām, kuras cīnās ar spēļu atkarību, savukārt mārketinga kampaņas var palīdzēt veicināt atbildīgas spēles. Regulēt spēļu darbību arī ir valsts kompetencē. Latvijā par to ir atbildīga Izložu un spēļu uzraudzības inspekcija (IAUI). Šāda veidā valsts cenšas panākt, lai visas spēles būtu legākas, licencējot tikai tos, kas atbilst visām prasībām.

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija un pasākumi tās novēršanai

Naudas atmazgāšanas (AML) novēršanas pasākumi ir nepieciešamība. Augsto likmju vides un lielu skaidras naudas plūsmu dēļ ļaunprātei meklē iespējas savā labā atmazgāt nelegālos līdzekļus. Spēļu industrijai ir pienākums izmantot AML pasākumus, lai atturētu noziedzniekus no naudas atmazgāšanas caur spēlēm – fiziskiem un tiešsaistes. Visam spēļu personālam tagad ir jābūt apmācītiem un licencētiem, klientiem ir jāuzrāda personu apliecinošs dokuments un citi nepieciešamie dokumenti, lielie darījumi tiek rūpīgi uzraudzīti, kā arī jāziņo par aizdomīgām darbībām. Šādu procedūru pieņemšana palīdz spēlējot aizsargāt savus īpašumus, vienlaikus izvairoties no iespējamām sankcijām, kas var ne tikai kaitēt reputācijai, bet arī radīt nopietnas finansiālas sekas. Izmantojot šīs metodes, spēles rada vidi, kas nav labvēlīga noziedzniekiem, kuri vēlas slēpt savu naudu vai veikt citas nelietīgas darbības. Ieviešot stingrus AML pasākumus, spēlēs var pārtraukt noziedzīgu darbību, pirms tās sāk darboties.

Mediju materiāls