Šķēle: Ja tā turpināsies, pēc pieciem gadiem Latvijā sekos kārtējais emigrācijas vilnis

Šķēle: Ja tā turpināsies, pēc pieciem gadiem Latvijā sekos kārtējais emigrācijas vilnis

Šodien, 23. martā, norisinājās Latvijas Darba Devēju konfederācijas (LDDK) biedru sapulce, kurā par 2011. gada Latvijas ekonomikas konkurētspējas atjaunošanu diskutēja Saeimas deputāts Andris Šķēle, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers, LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs un citi. Lai arī aicināts, uz tikšanos nebija ieradies LR Ministru prezidents Valdis Dombrovskis.

Sēdes laikā LDDK biedri un klātesošie tika iepazīstināti ar dažādiem viedokļiem par LDDK stratēģiju, paveiktajiem darbiem, rīcības plānu Latvijas ekonomikas uzlabošanai, kā arī par to, vai valsts jāvada kā uzņēmums, vai kā pašvaldība. Tāpat tika meklētas atbildes uz jautājumiem,  ko no krīzes esam mācījušies un kas būtu jādara tālāk.

Lielākā vērība tika pievērsta šī brīža ministriju neprofesionālajam darbam. “Ministri negrib būt saistoši vai politiķi negrib strādāt? Šeit var likt tikai smagu vārdu. Jāpieņem lēmumi un jābeidz spekulēt,” skaļu nepatiku par notiekošo valstī izrādīja Vitālijs Gavrilovs, norādot uz ministru neizlēmību par darba devējiem būtiskiem jautājumiem.

Saeimas deputāts Andris Šķēle vairākkārt vērsa klātesošo uzmanību uz iespējamo Latvijas iedzīvotāju emigrācijas vilni, kas varētu sekot, ja situācija netiks risināta. “Latvijai ir palikuši pieci gadi, ja nebūs nekādu izmaiņu, iespējami vēl lielāki izbraucēju bari. Vēl pāris gadi un slēdziet gaismu ārā, pērciet online biļetes, kamēr vēl ir elektrība,” atzīmē A. Šķēle.

Minot iespējamos risinājumus, A. Šķēle kā svarīgāko ekonomikas atveseļošanās iespēju min demogrāfijas uzlabošanu. “Atslēga nav nodokļos vai uzņēmējdarbības likumos. Demogrāfija ir vienīgais veids, kā tikt ārā. Bērnu skaita pieaugums izglābs mūs – uzņēmējus. Uzskatu, ka tiem, kas nepiedalās demogrāfijas uzlabošanā, jāmaksā,” skaidro Andris Šķēle.

“Ja uzņēmumi var beigt darbību un pēc tam sākt no jauna, tad valsts nevar nobankrotēt un atkal uzcelties. Administratīvajiem izdevumiem šogad tiek tērēti par 61 miljoniem latu vairāk. Runāt par adekvātu rīcību šeit nevar,” turpina Šķēle. Kritiski pret notiekošo noskaņots arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers: “Aizej pie starptautiskajiem aizdevējiem, paņem naudu un “rullē” tālāk. Tev nevajadzēs atskaitīties, nevajadzēs atdot. Tā mēs to tagad daram.”

LDDK biedru sapulces laikā vairākkārt tika vērsta uzmanība uz nekonsekvenci un neprofesionalitāti, kāda pastāv valdībā. “Mūsu valstī var būt tā, ka viens cilvēks ir Veselības ministrs, pēc tam Finanšu ministrs, pēc tam vēl kaut kāds ministrs. Valdībā nav jābūt politiķiem, kā ir tikai mūsu valstī, bet nozares profesionāļiem,” atzīmēja AS  «Grindeks» padomes priekšsēdētājs  Kirovs Lipmans.

Valdības pārstāvju viedokli diemžēl neizdevās uzzināt, jo premjerministrs Valdis Dombrovskis uz biedru sapulci nebija ieradies.