Situācija lauksaimniecības nozarē ir ļoti dažāda – vissmagāk Covid krīze skārusi cūkkopību un liellopu audzēšanu

Covid-19 krīzē vissmagāk cietušas cūkkopība un audzēšana, līdzīga situācija veidojas arī putnkopībā, – tā šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja zemkopības ministrs Kaspars Gerhards.

“Situācija lauksaimniecības nozarē ir ļoti dažāda. Graudkopībā ir ļoti pozitīvi rezultāti – pēdējos divus gadus ir bijušas rekordražas, pērn bija vairāk nekā 3,4 miljoni tonnu. Piena lopkopībā saistībā ar Covid, robežu slēgšanu pavasarī bija ļoti smaga situācija,” sacīja Gerhards.

“Divas nozares ir ļoti smagi cietušas – tā ir cūkkopība, kur ienākumi ir kritušies par gandrīz 47%, salīdzinot ar pirmskrīzes laiku, un liellopu audzēšana, kur bija ļoti lielas cenu svārstības. Līdzīga situācija veidojas arī putnkopībā,” norādīja ministrs.

“Ir skaidrs, ka sabiedrības lielākā daļa izprot situācijas nopietnību. Lai izpratne saglabātos, svarīgi, lai ierobežojošie pasākumi tiktu izskaidroti pietiekami saprotami,” norādīja ministrs.

Viņš turpināja, ka “mūsu virsmērķis ir nodrošināt to, lai veselības sistēma var normāli funkcionēt. To var nodrošināt ar konkrētiem ierobežojumiem, kas lielākā vai mazākā mērā ir pierādījuši savu efektivitāti. Diemžēl saslimstības samazinājums ir lēnāks, nekā mēs gribētu.”

Kā zināms, ceturtdien, 18. februārī, valdība apstiprinājusi Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par valsts atbalstu lauksaimniecībai, akceptējot 8 720 490 eiro atbalsta finansējuma piešķiršanu lauksaimniekiem lopkopības un augkopības attīstībai, starptautiskai un savstarpējai sadarbībai, tirgus veicināšanai, dalībai nacionālās pārtikas kvalitātes shēmās, lauksaimniecības profesionālo izglītības programmu pilnveidošanai un iepriekšējā gadā uzsākto atbalsta pasākumu izpildes finansēšanai.