Siguldas slimnīcā būs ārsts robots

Siguldas slimnīca turpina attīstīt eksporta medicīnas pakalpojumus – izveidojot Stereotaktiskās radioķirurģijas centru Sigulda un iegādājoties Latvijā un pat Baltijā neredzētu robottehnoloģiju, tā piedāvās medicīniskus pakalpojumus vēža ārstēšanā.

«Ideja izveidot šādu centru ar jaunākās paaudzes robotizētu stereotaktiskās radioķirurģijas tehnoloģiju CyberKnife Latvijā nav jauna,» NRA.lv atzina centra Sigulda valdes loceklis Dēvijs Zīvers, «neesam Latvijā pirmie, kuri par šādu ideju interesējušies un vēlējušies īstenot. Pirms sešiem septiņiem gadiem šis jautājums aktualizējās, bet, cik zinām, tad krīze pārvilka svītru šiem plāniem.» Ar bankas Citadele aizdevumu, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras piešķirto grantu un privāto kapitālu Siguldas slimnīcas paspārnē izveidots centrs Sigulda (pašlaik notiek būvniecības darbi), kas specializēsies onkoloģisko pacientu ārstēšanā.

Radioķirurģija jeb stereotaktiskā staru terapija ir viens no staru terapijas veidiem un viena no vēža pacientu ārstēšanas metodēm (līdztekus ķīmijterapijai un ķirurģijai). Atšķirībā no citām staru terapijas metodēm šī nozīmē lielu starojuma devu piegādi audzējam precīzi tā atrašanās vietā, panākot līdzvērtīgu efektu ķirurģiskai ārstēšanai. Stāstot par jaunākās paaudzes robotu CyberKnife, Latvijas Terapeitiskās radioloģijas asociācijas valdes priekšsēdētāja Dace Saukuma atklāj: ar to var panākt, ka viss jonizējošais starojums tiek piegādāts viena līdz četru seansu laikā, tas notiek ļoti precīzi tieši audzējam, maksimāli pasargājot veselos apkārt esošos audus. «To var lietot pacientiem, kuriem ķirurģisku ārstēšanu nav iespējams veikt blakussaslimšanu dēļ,» stāsta D. Saukuma, «tehnoloģija īpaši piemērota audzēju ārstēšanai, kas atrodas grūti pieejamās vietās, piemēram, galvas un muguras smadzenēs, kustīgos orgānos – plaušās.» Vienīgā vieta Latvijā un Baltijā, kur pašlaik tiek izmantota līdzīga tehnoloģija, ir Rīgas Austrumu slimnīca, kur īsi pirms krīzes tika iegādāts lineārais paātrinātājs.

Siguldas robots ir jaunākās paaudzes tehnoloģijas brīnums, atšķirībā no citām iekārtām tas strādā ar pacienta ķermeni jebkurā plaknē, jebkurā leņķī. D. Zīvers stāsta, ka tuvākā vieta, kur pašlaik ir pieejama šāda tehnoloģija, ir Kuopio Somijā. Ņemot vērā moderno tehnoloģiju izmaksas, Siguldas slimnīca, piedāvājot šo pakalpojumu, orientēsies uz ārzemju pacientiem, to paredz arī biznesa plāns. Pakalpojuma izmaksas tiek lēstas ap 7000 eiro vienam pacientam. Lētākās šādas ārstēšanas izmaksas Eiropā (konkrēti Turcijā) ir 10 000 eiro. «Mūsu pakalpojums būs par 20 procentiem lētāks,» saka D. Zīvers, «Latvijas iedzīvotājam tas ir dārgs pakalpojums, mēs to saprotam, taču strādāsim, lai arī mūsu cilvēkiem būtu pieejams, tiklīdz tehnoloģija tiks reģistrēta, mēs vērsīsimies Nacionālajā veselības dienestā ar lūgumu izvērtēt, vai šādu pakalpojumu varētu apmaksāt no valsts budžeta.» Pēc Terapeitiskās radioloģijas asociācijas aplēsēm, radioķirurģija ir nepieciešamība aptuveni 800 pacientiem gadā. Izmantojot CyberKnife, apstarošanu varēs veikt līdz 500 pacientiem gadā (no viņiem ap 100 – Latvijas).

Investīciju projekts un finansējums

Projektu īsteno Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs Sigulda

CyberKnife iekārtas izmaksas: 4,9 miljoni eiro

Būvniecība: 700 000 eiro

Finansētāji: privātais kapitāls 1,8 miljoni eiro

Bankas Citadele aizdevums 3,8 miljoni eiro

Pēc projekta pabeigšanas bankas aizdevumu plānots dzēst ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras programmas piešķirto grantu (ERAF finansējums)

2016. gadā plānots uzņemt 300 pacientu, vēlāk – 500 pacientu gadā

Avots: D. Zīvers

Inga Paparde