Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, atsakoties no ieceres par minimālajām sociālajām iemaksām no nākamā gada.
Apstiprinātie grozījumi atceļ 2015.gada 30.novembrī pieņemto tiesisko regulējumu, kas paredzēja 2017.gadā sociālo iemaksu minimālo objektu noteikt ¾ apmērā no valstī noteiktās minimālās algas, bet no 2018.gada sociālās iemaksas būtu jāveic vismaz no minimālās darba algas.
Vienlaikus deputāti atbalstīja ierosinājumu uzdot valdībai līdz 1.maijam izstrādāt un iesniegt Saeimā grozījumus likumos, kas nosaka sociālās apdrošināšanas pakalpojuma apmērus sociāli apdrošinātām personām ar zemu obligāto iemaksu objektu.
Tāpat šodien paredzēts lemt arī par grozījumiem Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likumā, kas paredz palielināt MUN likmi.
Līdz šim koalīcijas partijas nav panākušas kompromisu attiecībā uz nodokļu politikas izmaiņām. Saeimā pārstāvēto politisko partiju frakcijas piedāvā noteikt atšķirīgas mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likmes atkarībā no apgrozījuma.
Priekšlikumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā apstiprināšanai galīgajā lasījumā piedāvās arī partijas “Vienotība”, “Saskaņa”, “No sirds Latvijai” (NSL) un “Latvijas Reģionu apvienība” (LRA).
Lai arī Saeimas vairākums nolēma nenodot izskatīšanai komisijā “Vienotības” piedāvāto likumprojektu par izmaiņām Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) režīma regulējumā, partija plāno likumprojektu iesniegt vēlreiz. “Vienotības” piedāvājums paredz, ka mikrouzņēmumi, kuru apgrozījums nav lielāks par 40 000 eiro, varētu izvēlēties maksāt MUN likmi 15% apmērā vai arī maksāt MUN likmi 5% apmērā un par katru darbinieku veikt sociālās iemaksas.
LRA priekšlikums paredz noteikt MUN likmi 5% apmērā apgrozījumam līdz 12 000 eiro, kā arī 9% likmi apgrozījumam no 12 000,01 līdz 100 000 eiro. Savukārt NSL iesniegusi priekšlikumu noteikt MUN likmi 12% apmērā apgrozījumam līdz 7000 eiro, kā arī likmi 15% apmērā apgrozījumam no 7000,01 līdz 100 000 eiro.
Partija “Saskaņa” piedāvā noteikt MUN likmi 9% apmērā apgrozījumam līdz 7000 eiro, kā arī noteikt, ka MUN likme mikrouzņēmuma apgrozījumam no 7000,01 līdz 100 000 eiro par mikrouzņēmuma saimnieciskās darbības pirmo, otro un trešo taksācijas gadu kopš MUN maksātāja statusa iegūšanas ir 9%, bet, sākot ar saimnieciskās darbības ceturto taksācijas gadu kopš MUN maksātāja statusa iegūšanas, MUN likme ir 12%.
Jau vēstīts, ka Saeima ceturtdien pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus MUN likumā, kas paredz nākamgad MUN likmi noteikt 15%, un no 2017.gada 70,4% no MUN ieņēmumiem novirzīt valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu kontā. Savukārt no 2018.gada 1.janvāra sociālajās iemaksās paredzēts novirzīt 80% no MUN ieņēmumiem.
Patlaban mikrouzņēmumu nodokļa likme apgrozījumam līdz 7000 eiro ir deviņi procenti.
Foto: Saeimas kanceleja