Saeima noraida priekšlikumu uz laiku samazināt PVN likmi elektroenerģijai

Saeimas vairākums šodien noraidīja divus opozīcijas deputātu sagatavotus likumprojektus, kuri paredzēja uz ierobežotu laiku samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi elektroenerģijai.

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) aicināja PVN likmi 5% apmērā piemērot malkai, koksnes šķeldām vai skaidām, zāģskaidām un koksnes atlikumiem, arī brikešu, granulu vai tamlīdzīgā veidā, ja minētais kurināmais tiek izmantots mājsaimniecības vajadzībām. Samazināto PVN likmi deputāti aicina piemērot līdz 2023.gada sākumam.

Iepriekš ZZS Saeimas deputāti aicināja Saeimu nekavēties lemt par PVN likmes samazināšanu no 21% uz 5% elektroenerģijai, tās pārvades pakalpojumiem, sadales pakalpojumiem, kā arī obligātā iepirkuma komponentēm. Šāds priekšlikums tika iesniegts arī valsts budžeta 2022.gadam izskatīšanas gaitā, tomēr Saeimas vairākums nobalsoja pret palīdzību iedzīvotājiem.

Tāpat “Republikas” un “Par cilvēcīgu Latviju” pārstāvji rosināja piemērot 5% PVN likmi dabasgāzei.

“Atšķirībā no koalīcijas mēs nevaram mierīgi noskatīties un neko nedarīt apstākļos, kad elektrības cenas sasniedz arvien jaunus un jaunus rekordus. Valdības līdz šim piedāvātie pasākumi atbalstam atsevišķām iedzīvotāju grupām nav pietiekami, lai nokompensētu nekontrolēto rēķinu pieaugumu. Mēs vēršam uzmanību, ka arī citās Eiropas Savienības valstīs ir veikti pasākumi, piemēram, uz laiku samazināti nodokļi, lai novērstu strauju mājsaimniecību izdevumu kāpumu elektroenerģijas sadārdzinājuma dēļ. Pie līdzšinējā koalīcijas piedāvājuma, ja uz pusi samazinātu sadales tarifu, tie vidēji būtu 3 līdz 10 eiro vai ap 15 procentu ietaupījums uz mājsaimniecībām no rēķina, bet elektroenerģijas cena 2021. gadā pieaugusi par simtiem procentu. Salīdzinot ar samazināto sadales tarifu, 15 procenti – tas ir maz. Der atcerēties, ka “Sadales tīkliem” arī tas radītu zaudējumus, ko pēc tam valsts noteiktā laika periodā kompensēs, kā plānots, no CO2 izmešu kvotu naudas. Es domāju, ka tas nav risinājums no vienas kabatas naudu ielikt citā kabatā. Kāpēc nevar šajā krīzes laikā noteikt maksimālo elektroenerģijas cenu? Kāpēc nevar samazināt PVN elektrībai? Latvija izvēlas savu īpašo, es teiktu, iedzīvotāju paverdzināšanas un iedzīšanas parādā ceļu, nesamazinot PVN, pretstatā lielai daļai Eiropas Savienības valstu, kurās samazina PVN,” uzrunājot Saeimas deputātus, norādīja Armands Krauze.

Kā ziņots, pirmdien koalīcijas sadarbības sanāksmē partneri izskatīja Ekonomikas ministrijas piedāvājumu piemērot samazināto PVN elektroenerģijai un gāzei, tomēr koalīcija par to nespēja panākt vienošanos.