Saeima galīgajā lasījumā lems par OIK diferencēšanu no 2018.gada

Saeima šodien galīgajā lasījumā lems par grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredz ieceri par obligātās iepirkuma komponentes (OIK) diferencēšu īstenot no 2018.gada.

Pagājušajā nedēļā valdība vienojās, ka obligātās iepirkuma komponentes (OIK) finansēšanas modeli tiks ieviests no aiznākamā gada. Tas nozīmē, ka nākamgad elektroenerģijas lietotāju maksājumu nasta, visticamāk, būtiski nemainīsies.

Kā norādīja Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāra vietnieks Jānis Patmalnieks, šobrīd panāktā vienošanās paredz, ka lietotāju elektroenerģijas rēķinus izmaiņas skars tikai no 2018.gada.

Vienlaikus tiks vērtētas iespējas, lai paplašinātu aizsargāto lietotāju loku pēc OIK reformas stāšanās spēkā. Pašlaik aizsargātie lietotāji ir trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas), daudzbērnu ģimenes vai ģimenes (personas), kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti, personas ar I invaliditātes grupu, kuras lieto elektroenerģiju savā mājsaimniecībā pašas vajadzībām.

Jau vēstīts, ka jaunais OIK modelis paredz mazināt izmaksas par patērēto elektroenerģiju vairākumam mājsaimniecību, vienlaikus nodrošinot valsts iepriekš uzņemto saistību izpildi – sniegt atbalstu elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamiem energoresursiem un augstas efektivitātes koģenerācijā.

Reforma paredz, ka OIK maksājums patērētājiem būs atkarīgs no to elektroenerģijas pieslēguma efektivitātes. OIK maksājumu paredzēts sadalīt divās daļās – pēc elektroenerģijas patēriņa un pēc pieprasītās pieslēguma jaudas.

Patērētājiem, kas efektīvi izmanto elektroenerģijas pieslēguma jaudas, OIK maksājums un līdz ar to arī ikmēneša maksājums par elektroenerģiju samazināsies. Ministrijas veiktie aprēķini liecina, ka pēc izmaiņu stāšanās spēkā rēķins par elektroenerģiju nemainīsies vai samazināsies aptuveni 2/3 mājsaimniecību jeb 650 000 pieslēgumu.

Foto:Unsplash/https://pixabay.com/en/users/Unsplash-242387//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/