Pēc 20 gadiem Ķīna radīs ceturto daļu visas pasaules IKP

2020. gadā Ķīna apsteigs ASV pēc ekonomikas apjoma, bet 2030. gadā radīs 24 procentus visas pasaules IKP. Kā vēsta aģentūra Bloomberg, šādu prognozi izteikuši bankas Standard Chartered ekonomisti.

Bankas speciālisti arī aprēķinājuši, ka jau 2010. gada beigās Indija apsteigs Japānu un ieņems trešo vietu pasaules lielāko ekonomiku sarakstā. Pašlaik Ķīnas IKP ir aptuveni 9% no visas pasaules IKP. Ekonomikas apjoma ziņā Ķīna patlaban ar Japānu dala otro vietu pasaulē.

Līdztekus ar augstajiem izaugsmes tempiem ieņemt pirmo vietu pasaules lielāko ekonomiku sarakstā Ķīnai palīdzēs juaņas revalvācija par 25 procentiem. Pašlaik, kā uzskata Standard Chartered, Ķīnas valūtas kurss ir mākslīgi samazināts gandrīz divas reizes, jo valsts valdība cenšas ierobežot tās izaugsmi. Pagaidām gan Ķīnas varas iestādes neplāno nacionālās valūtas revalvāciju. Kopš 2000. gada Ķīnas ekonomikas izaugsmes tempi bija vidēji 10,3% gadā, bet ASV uzrādīja ievērojami pieticīgāku izaugsmi – vidēji 1,8% gadā.

Portāls www.pok.lv piebilst, ka saskaņā ar bankas prognozi 2000. gadā pasaulē ir iesstājies ekonomiskās izaugsmes «supercikls», kuru balsta starptautiskās tirdzniecības apjomu palielināšanās, investīcijas un tehnoloģiskās inovācijas. Turklāt šā perioda raksturīga pazīme ir jaunu ekonomisko superlielvalstu rašanās. Iepriekšējie «supercikli» pasaules ekonomikā ritēja 1870.–1913. un 1945.–1973. gadā.

Banka tomēr atzīmē, ka iepriekšējie cikli ir balstījušies uz stabilu valūtu sistēmu. Savukārt patlaban pastāvošie «valūtu kara» draudi var nopietni apdraudēt pasaules ekonomikas ilgtermiņa perspektīvas, teikts Standard Chartered ziņojumā.