Nodokļu speciāliste: Eiropas Komisija ir sagatavojusi vairākus priekšlikumus PVN sistēmas uzlabošanai Eiropas Savienībā

Ceturtdien, 12. oktobrī, tiešsaistē norisinājās biznesa konference “Grāmatvedība un nodokļi 2024”, kurā eksperti aplūkoja aktuālākās tendences grāmatvedībā un svarīgākos jautājumus saistībā ar nodokļu politiku. Eksperti ieskatījās grāmatvedības izaicinājumos tuvākajos gados, tostarp kādi jaunumi jāapgūst uzņēmējiem un grāmatvežiem, lai tie varētu sekmīgi strādāt. Konferencē piedalījās arī COBALT vadošā speciāliste nodokļu jomā un nodokļu konsultāciju vadītāja Sabīne Vuškāne, kas plašāk pastāstīja par plānotajiem grozījumiem PVN likumā Latvijā un Eiropas Komisijas plānotajiem priekšlikumiem PVN sistēmas uzlabošanai Eiropas Savienībā.

Viņa norādīja, ka Latvijā grozījumi PVN likumā 2024. gadā paredz PVN reģistrācijas slieksni no EUR 40,000 uz EUR 50,000. Saskaņā ar likumu, ar PVN neapliks biedrību un nodibinājumu reģistrā reģistrētas biedrības vai nodibinājuma noteikto dalības maksu par piedalīšanos sporta sacensībās, kas organizētas atbilstoši regulējumam sporta jomā, ja biedrība vai nodibinājums negūst papildu ienākumus no šo sporta sacensību organizēšanas; ja no sporta sacensību organizēšanas tomēr tiek gūti papildu ienākumi, tie ir novirzāmi biedrības vai nodibinājuma mērķu nodrošināšanai sporta jomā; maksu par sporta nodarbību, ko sniedz biedrību un nodibinājumu reģistrā reģistrēta biedrība vai nodibinājums, kurš īsteno atbilstoši licencētu programmu sporta jomā, personām, kas nodarbojas ar sportu, ja sniegtā pakalpojuma mērķis nav gūt papildu ienākumus šai biedrībai vai nodibinājumam; ja sniedzot šos pakalpojumus tomēr tiek gūti papildu ienākumi, tie ir novirzāmi šo pakalpojumu nodrošināšanai vai pilnveidošanai; maksu par bērnu uzturēšanos bērnu nometnēs, kuras organizētas atbilstoši izglītības jomu regulējošo normatīvo aktu prasībām.

“Tāpat jaunums ir, ka PVN atgūšana par zaudētiem parādiem būs pacelta līdz EUR 1000 (tagad 430),” piebilda eksperte.

Savukārt runājot par izmaiņām Eiropas Savienības (ES) līmenī, viņa atzina, ka šobrīd ir izskanējuši vairāki priekšlikumi, tai skaitā “PVN plaisas” samazināšanai, nodokļu iekasēšanas un kontroles uzlabošanai un 30 gadu “vecu” PVN piemērošanas noteikumu modernizēšanai.

ES iesaka digitālo ziņošanu reālā laikā jeb uzreiz rakstīt e-rēķinus, kas darbojas jau Spānija (SII), Polija (SAF-T), Ungārija (RTIR), Itālija, Grieķija, Portugāle un Serbija. Obligāta no 2024. gada tā būs Polijā (visiem darījumiem), Francijā, Rumānijā, Beļģijā, Slovākijā, bet no 2026. gada – Vācijā.

“E-rēķini jau tiek izmantoti lokālā līmenī, lai apkarotu PVN krāpšanu, bet mērķis ir iet uz vienotu standartu visā Eiropas Savienībā. E-rēķini aizstās PVN deklarāciju,” sacīja S. Vuškāne.

Savukārt runājot par e-komercijas platformām, viņa norādīja, ka tām tiks paaugstināta atbildība par nodokļu samaksu. “Platformu operatori būs atbildīgi par PVN iekasēšanu un nomaksu, ja pats pakalpojumu sniedzējs PVN par sniegtajiem pakalpojumiem neaprēķina. Ar to arī tiks precizēta PVN piemērošanas vieta šiem pakalpojumiem” pauda eksperte.

Tāpat plānots iet uz vienu PVN reģistrāciju. “Ir plānots paplašināt OSS un IOSS piemērošanu. Veids, kā to domā panākt, ir nodrošināt reverso PVN kārtību arī vietējām piegādēm. Paplašināt OISS sistēmas lietošanu, nosakot to par obligātu,” sacīja eksperte.

2025. gadā plānoti grozījumi attiecībā uz e-komercijas platformām un vienu PVN reģistrāciju ES, bet 2028. gadā noteikt obligāto e-rēķinu izmantošanu ES darījumos.

Konferencē piedalījās arī Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju komitejas vadītāja Lilita Beķere, VID Nodokļu maksātāju uzvedības analīzes un prognozēšanas pārvaldes direktora vietniece Natālija Fiļipoviča, LBTU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes profesore Inguna Leibus, Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas valdes locekle Ilze Palmbaha, BDO Latvia vecākā nodokļu konsultante Kristīne Tēra, VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes Procesu metodikas un atbalsta daļas vadītāja Santa Deksne, Grāmatvedības un nodokļu eksperte, konsultante, Latvijas Grāmatvedības kluba vadītāja Jadviga Neilande un “Johansone un partneri” valdes locekle, zvērināta revidente Modrīte Johansone.

Biznesa konferences ir strauji augošs biznesu konferenču organizators, kura rīkotās konferences tiešsaistē un klātienē apmeklējuši jau simtiem dalībnieku. Kopš 2020. gada Biznesa konferences organizējušas jau vairāk nekā 20 konferences par dažādām aktuālām tēmām.

Publicitātes materiāls