Neuzskata, ka likums samazina pensiju

Neuzskata, ka likums samazina pensiju

Tuvu piektajai daļai darba ņēmēju, vecākiem par 50 gadiem, sociālās iemaksas jeb sociālais nodoklis netiek nomaksāts pilnībā. Lai gan Labklājības ministrija (LM) ziņojumā valdībai norāda, ka par darba ņēmējiem šajā vecuma grupā sociālās iemaksas faktiski nomaksātas gandrīz pilnībā, proti, 95 procentos, tomēr par 40 000 darbinieku nodoklis nav samaksāts pilnīgi vai pat nav maksāts vispār.

No šā gada saskaņā ar likuma izmaiņām ir būtiski, vai darba devējs faktiski nomaksā no darbinieka algas ieturētās sociālās iemaksas, nevis tikai deklarē to nomaksu. Ja sociālās iemaksas netiek faktiski samaksātas, darbinieks netiek apdrošināts pensijai par attiecīgo laika periodu, raksta NRA.lv.

No šā gada izmaiņas likumā Par sociālo apdrošināšanu paredz, ka persona ir apdrošināta pensijām tikai tad, ja darba devējs ir faktiski nomaksājis sociālās apdrošināšanas iemaksas. Šādas izmaiņas pērn pieņēma Saeima, lai arī par šādas normas ieviešanu parlamentā bija ļoti lielas diskusijas. Šis priekšlikums – paredzēt sociālās garantijas tikai tādā gadījumā, ja par tām sociālās iemaksas darba devējs veicis ne tikai uz papīra, bet arī faktiski – nāk no pērn izstrādātās koncepcijas par sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā. Tas valsts budžetā dotu ietaupījumu 4,5 miljonus latu gadā. Likuma grozījumu izskatīšanas laikā Saeimas Juridiskais birojs norādīja, ka šāda norma likumā varētu izraisīt sūdzību Satversmes tiesā, jo, kā zināms, sociālās iemaksas parastā kārtībā par darbinieku veic darba devējs, tāpēc tikai pēcāk likums tika papildināts ar normu – ka darbinieks, atklājot, ka par viņu sociālās iemaksas nav veiktas, pats var samaksāt. Saeimā tas tika uzskatīts par kompromisu. Šāds parlamenta lēmums izraisīja gan sociālās politikas ekspertu kritiku, gan Satversmes tiesas procesu.

Ziņojums valdībai parāda, ka sociālās iemaksas pilnā apmērā nomaksātas par 85,6 procentiem darbinieku (LM veikusi analīzi par šā gada pirmajiem pieciem mēnešiem un attiecībā uz personām, kurām ir vairāk nekā 50 gadu jeb 30,4% no VSAA reģistrētajiem darbiniekiem). Par desmito daļu nodarbināto iemaksas veiktas nepilnīgi, tas nozīmē, ka tās nav veiktas pilnā apmērā, piemēram, bija jāmaksā 100 latu, bet faktiski samaksāti 80 lati, skaidro LM. Par vairāk nekā 5000 darbinieku iemaksas bijušas nulle, jo darbinieks, iespējams, bijis bezalgas atvaļinājumā. Par 5200 cilvēkiem iemaksas vispār nav veiktas (analizēti to cilvēki dati, par kuriem ir informācija kā darba ņēmējiem). No veicamo iemaksu summas – 115,1 miljona latu – faktiski samaksāti 95%jeb 110,3 miljoni latu, norāda LM.

Gadījumā, ja sociālās iemaksas nav veiktas, cilvēks var veikt maksājumus pats, taču šogad tikai viens cilvēks to ir darījis. Likumā gan ir paredzēti vairāki gadījumi, kad brīvprātīgās iemaksas varēs saņemt atpakaļ, piemēram, ja darba devējs pats samaksās sociālo iemaksu parādu.

***

Vai par visiem nodarbinātajiem faktiski tiek veiktas sociālās iemaksas?

No 244,2 tūkstošiem darba ņēmēju vecumā virs 50 gadiem:

85,6% sociālās iemaksas veiktas pilnībā;

10,2% nav veiktas pilnā apmērā;

2,1% nulle;

2,1% iemaksas nav veiktas.