Ministrs: piensaimnieki nevar cerēt uz jaunām ES kompensācijām

Situācija piena nozarē Latvijā aizvien ir smaga un lauksaimnieki, visticamāk, nevar cerēt uz jaunām Eiropas Savienības (ES) kompensācijā sakarā ar Krievijas embargo sekām, piektdien intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).

“Piena cena Eiropā, tajā skaitā, Latvijā nedaudz pieaug un ņemot vērā to, ka starpība starp pašizmaksu un reālo iepirkuma cenu ir mazāka, tā vairs netiek uzskatīts par nozares krīzi, bet tirgus svārstībām. Šobrīd pie konkrētās situācijas, piena lopkopībā strādājošie nevar cerēt uz jaunām kompensācijām,” sacīja Dūklavs.

Zemkopības ministrs norādīja, ka šobrīd visgrūtāk klājas tām piensaimniecībām, kas investējušas attīstībā un kuram līdz ar to ir lielāka piena pašizmaksa, tomēr pašlaik neesot zināma neviena piena nozares saimniecība, kurai draudētu bankrots.

Komentējot situāciju ar piena kvotām, Dūklavs atzina, ka Latvijai, visticamāk, nedraud prognozētā piena kvotu pārsniegšana par 1%, kas nozīmē to, ka piensaimniekiem nebūs jāmaksā sods vairāk nekā divu miljonu eiro apmērā.

Savukārt runājot par dārzeņu audzētājiem, kas arī aizvien cieš grūtības sakarā ar Krievijas embargo, Dūklāvs aicināja audzētājus kooperēties: “Būtu ļoti labi, ja kooperatīvi savā starpā labāk saprastos, mēģinātu kopīgi risināt pārdošanas problēmas lielajos tīklos,” sacīja ministrs.

Kā jau iepriekš ziņots, Krievija 7.augustā noteikusi importa aizliegumu lielākajai daļai pārtikas produktu no ES, ASV un citām rietumvalstīm, kas atbalstījušas sankcijas pret Krieviju.