Ministre: Valdībai nekompensējot OIK pieaugumu būtiski pieaugs elektrības cenas

Nepanākot vienošanos par obligātās iepirkumu komponentes (OIK) saglabāšanu līdzšinējā apmērā būtiski pieaugs elektrības cenas, piektdien intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola.

“Man bažas rada tas, ka, ja valdība nekompensēs elektrības OIK pieaugumu, tad gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem elektrības cenas būtiski pieaugs,” sacīja Reizniece – Ozola.

Viņa atklāja, ka Ekonomikas ministrija ir veikusi aprēķinus, ka OIK īpatsvars turpmākos gadus pieaugs, kas nozīmē, ka budžetā paredzēto līdzekļu nepietiks, lai to kompensētu, tāpēc tam varētu novirzīt “Latvenergo” peļņu, nevis izmantot citu valsts budžeta caurumu lāpīšanai.

“Ja nekas netiks darīts, elektrības cena mājsaimniecībām pieaugs par 7% – 8%, uzņēmējiem arī būs ievērojams cenu kāpums, piemēram, kādam sankciju skartam pārtikas ražotajam tas pusgadā izmaksātu pusmiljonu eiro,” uzsvēra ministre.

Viņa uzsvēra, ka vairāku gadu garumā tikuši pieņemti bezatbildīgi lēmumi, kuri draud ar to, ka Latvija var kļūt par enerģētiski nabadzīgāko valsti privātsektorā un uzņēmēji var aiziet no Latvijas.

“Mūsu ražotāji jau pašlaik maksā daudz lielākus elektrības rēķinus, un es baidos, ja tas tā turpināsies, uzņēmēji jaunajā investīciju periodā izvēlēsies investēt citā valstī,” pauda Reizniece – Ozola.

Pēc Reiznieces-Ozolas domām budžeta tapšana un nodokļu politikas plānošana ir haotiska.

Ekonomikas ministrija vēsta, ka nākamgad OIK saglabāšanai līdzšinējā apmērā – 26,79 eiro par megavatstundu (MWh) – no valsts budžeta nepieciešami 4 413 486 eiro.