LVSADA vadītājs: Valdībai ir skaidri un gaiši jāpasaka, ka šogad veselības nozares darbiniekiem tiek paaugstināts atalgojums

Arī valdības deklarācija neparedz jaunā mediķu atalgojuma modeļa ieviešanu, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris.

“Sarunas ar veselības ministri bija konstruktīvas, vienojāmies par vairākām būtiskām lietām. Jāstrādā pie tā, lai topošais valdības rīcības plāns un budžets nodrošinātu būtisku finansējuma pieaugumu veselības aprūpei un darba samaksas pieaugumu nozares darbiniekiem,” uzsvēra Keris.

Kā zināms, LVSADA decembra beigās nosūtīja vēstuli jaunajai veselības ministrei Līgai Meņģelsonei ar aicinājumu uz iespējami drīzu tikšanos, lai konceptuāli vienotos par galvenajiem rīcības virzieniem valdības rīcības plānā veselības aprūpes nozares cilvēkresursu stiprināšanai.

“Vispirms mums būtu jāmēģina izlīdzināties ar mūsu kaimiņiem veselības aprūpes finansēšanas ziņā, tas nozīmē apmēram 1 % no IKP jeb aptuveni 390 miljonus eiro papildus nozarei. Jo ātrāk, jo labāk. Attiecībā uz darba samaksas pieaugumu būtu nepieciešams trīs gadu periodā par aptuveni 20 % gadā, kā tas jau tika darīts, vēlreiz paaugstināt vidējo darba samaksu nozarē. Ministre teica, ka pie tā ir jāstrādā, bet viņa arī nebūvēja gaisa pilis. To būs grūti panākt,” atzina LVSADA vadītājs.

Pēc viņa teiktā, arī valdības deklarācija neparedz jaunā mediķu atalgojuma modeļa ieviešanu: “Acīmredzot tā nav nejaušība. [..] Arodbiedrība saka, ka no visa tā ieguldītā darba jāpaņem labākais. Jāņem vērā, ka šobrīd ir spēkā divi MK rīkojumi par darba samaksas uzlabošanu.”

“Jo ilgāk kolēģi ar šī jaunā modeļa projektu saskārās, jo vairāk viņiem tapa skaidrs, ka tas acīmredzot ir veidots kā aizsegs valdības solījumu nepildīšanai attiecībā uz mediķu atalgojuma palielināšanu. Valdībai ir skaidri un gaiši jāpasaka, ka šogad tiek nozares darbiniekiem paaugstināts atalgojums, arodbiedrības ieskatā, vismaz par 15 %. Tad, kad esam šo pamatu konkrētajam gadam zem kājām dabūjuši, tad var sākt veidot izaugsmes grafiku tālākajiem gadiem,” uzsvēra Keris.