Lielbritānija pamet Eiropas Savienību

Lielbritānija šodien, 31. janvārī, oficiāli izstājas no Eiropas Savienības (ES). No izstāšanās brīža Apvienotā Karaliste vairs nebūs ES dalībvalsts un tiks uzskatīta par trešo valsti.

31. janvāra pusnaktī pēc Centrāleiropas laika (attiecīgi 1. februārī plkst. 01.00 pēc Latvijas laika) Lielbritānija sakārtotā veidā izstāsies no ES.

Apvienotās Karalistes parlaments un Eiropas Parlaments ratificējis Apvienotās Karalistes Izstāšanās no Eiropas Savienības līgumu, kas aptver pilsoņu tiesības, finanšu norēķinus, pārejas periodu, protokolus par Īriju/Ziemeļīriju, Kipru un Gibraltāru, pārvaldību, kā arī citus izstāšanās jautājumus.

Izstāšanās līguma stāšanās spēkā iezīmē LES 50. pantā paredzētā laikposma beigas un pārejas perioda sākumu līdz 2020. gada 31. decembrim. Šā izstāšanās līgumā paredzētā pārejas perioda mērķis ir dot iedzīvotājiem un uzņēmumiem vairāk laika pielāgoties.

Pārejas periodā Apvienotā Karaliste turpinās piemērot Savienības tiesību aktus, bet tā vairs nebūs pārstāvēta ES iestādēs. Pārejas periodu var pagarināt vienu reizi uz laiku līdz vienam vai diviem gadiem, ja abas puses par to vienojas līdz 2020. gada 1. jūlijam.

Sarunas par turpmāko partnerību starp ES un Apvienoto Karalisti sāksies, tiklīdz Apvienotā Karaliste būs izstājusies no ES. Vairums eksperti prognozē, ka sarunas par jauno tirdzniecības līgumu būs ļoti sarežģītas un varētu ieilgt.

Lai pēc “Brexit” turpinātu likumīgi uzturēties Apvienotajā Karalistē, Eiropas Savienības pilsoņiem jāpiesakās ‘settled status’ vai ‘pre-settled status’.

Kā zināms, 2016. gada 23. jūnijā Apvienotās Karalistes pilsoņi nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības. 2017. gada 29. martā Apvienotā Karaliste oficiāli paziņoja Eiropadomei par nodomu izstāties no Eiropas Savienības. 2019. gada 17. oktobrī Eiropadome (50. pants) apstiprināja izstāšanās līgumu, par ko bija vienojušies abu pušu sarunu vedēji. Tā apstiprināja arī pārskatīto politisko deklarāciju par ES un Apvienotās Karalistes turpmāko attiecību satvaru.