Lembergs: Palestīnas valsts veidošana – tas ir uzdevums, ar kuru jātiek galā Izraēlai un ASV

Es neredzu, kā, neieejot Palestīnas teritorijā, Izraēla var sekmīgi cīnīties ar Hamās teroristiem, intervijā “Ventas Balss” norādīja partijas “Latvijai un Ventspilij” valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

“1947. gadā bija lēmums, ka dibināsies divas valstis – Izraēla un Palestīna. Nav cita varianta, ka tiek izveidota Palestīnas valsts un tad valsts atbild par to, lai viņu teritorijā nebūtu tādu teroristu, kas uzbrūk kaimiņvalstij Izraēlai. Skaidrs, ka Izraēlai ir pienākums aizsargāt savu valsti un iedzīvotājus. [..] Jebkurā gadījumā, vienmēr no kara cietēji ir mierīgie iedzīvotāji. Tā ir liela traģēdija. Bet ir saprotams, ka Izraēlai Hamās ir jāsakauj. To var izdarīt tikai fiziski. Es neredzu, kā, neieejot šajā teritorijā, Izraēla var sekmīgi cīnīties ar Hamās teroristiem,” atzina Lembergs.

Viņš turpināja: “Savukārt ieejot – tur ir tik blīva apdzīvotība, ka diemžēl upuru skaits civiliedzīvotāju vidū ir milzīgs un humānā katastrofa vienkārši grandioza. Formāli tā teritorija ir Izraēlas, bet tur ir pārvaldīšanas mandāts, un es domāju, ka Izraēla to pilnībā visu reāli paņems zem savas kontroles un, protams, nepieļaus, ka tur Hamās būtu ievēlēta par vietējās varas nesējiem.”

“Ja es būtu viņu vietā, darītu tieši tāpat – piedodiet, bet es arī neredzu, kā, neuzvarot fiziski Hamās kaujiniekus, jūs varat nodrošināt Izraēlai mieru. Bet vienalga – paies 10, 20 gadi, un būs kaut kas līdzīgs. Palestīnas valsts veidošana – tas ir uzdevums, ar kuru jātiek galā Izraēlai un ASV. No šīm divām valstīm tas pēc būtības ir atkarīgs,” izteicās politiķis.

Vaicāts, vai šis karš Izraēlā varētu ietekmēt arī Latviju, Lembergs atbildēja, ka “tur ir cita kalibra spēlētāji.”

“Netieši tajā piedalās ļoti daudzas valstis. Pirmais uzdevums – lai tas karš neiziet ārpus konflikta tagadējās zonas. Esmu pārliecināts, ka ar to tiks galā. Ja, protams, kādam nav cits mērķis – tieši pretējs, lai karš kļūst daudz plašāks, un tad ir iespēja sakaut potenciālos pretiniekus, piemēram, Irānu. Arī tāds scenārijs var būt kādam projektā. Es to vienkārši nezinu, bet tas būtu slikts scenārijs,” sacīja politiķis.

“Latvija tieši šajā procesā nekādā veidā nepiedalās, mēs varam paust savas līdzjūtības par civiliedzīvotāju masveida bojāeju. Ar to arī Latvijas vieta un loma šajā stāstā beidzas,” pauda Lembergs.