Lembergs: Izglītības reformas ietvaros var tikt slēgtas teju visas vidusskolas

Izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (JKP) piedāvātā alternatīva skolu tīkla reformai nodrošinās to, ka Latvijā vairs nebūs tikpat kā neviena vidusskola, žurnālistiem pauda Ventspils mērs Aivars Lembergs.

“Mums – vecākiem – interesē nevis skolu tīkls un skolu tīkla sakārtošana vai lāpīšana, bet kvalitatīva izglītība. Tīkls nekādu izglītību nedod,” uzsvēra Lembergs.

Pēc viņa sacītā, jau trešo reizi pēdējo piecu gadu laikā ir uzrakstīti kvantitatīvie skolu esamības kritēriji. “Un tas notiek trešo reizi piecos gados! Jūs saprotat, ja tam cenšas izlēkāt līdzi, tad ir traki! Tas ir tā kā Padomju armijā – ja ir komanda rakt bedri, tad neroc, jo drīz vien var būt cita komanda – bedri aizrakt. Tagad arī ir tāda fenomenāla aktivitāte. Pēdējos kritērijus kad noteica? Pagājušā gada 11. septembrī. Pagājis ir cik laika? Nepilns gads. Un nu ir jauns ziņojums,” norādīja Lembergs, piebilstot, ka tas ir ne mazāk traģisks, kā pirmais, ar kuru nāca klajā iepriekšējais izglītības ministrs Kārlis Šadurskis.

Zināms, ka jaunajos skolu tīkla sakārtošanas modeļos tika ņemti vērā šādi kritēriji: teritoriālais, kvantitatīvais, nosakot minimālo skolēnu skaitu klasē; kvalitatīvais – domājot par līdzvērtīgas izglītības iespējām neatkarīgi no iestādes atrašanās vietas.

“Kas tad mums sanāk pēc šiem kritērijiem? Latvijā būs izcila izglītība, ja to tīklu “saplēsīs” un no liela tīkla uztaisīs mazāku tīklu. Tātad, pēc šiem kritērijiem aizklapēs ciet 63% vidusskolu, 56% pamatskolu un 52% sākumskolu. Kopumā aizslēgs 59% no visām skolām Latvijā. Skaista dāvana uz Latvijas 101. dzimšanas dienu,” ironiski piebilda Lembergs.

Runājot par to, kas atšķiras Šuplinskas piedāvājumā no Šadurska redzējuma, politiķis norādīja, ka “kritēriji ir pieskaņoti Šuplinskas dzimtās lauku skolas lielumam”.

Savukārt, vērtējot noteiktos kvalitātes kritērijus, Lembergs uzsvēra, ka runa vairs nav par 63% vidusskolu slēgšanu, bet par 326 vidusskolām. “Paliek 10 vidusskolas, un piecas no tām Rīgā,” skaidroja Lembergs.

“Tāda ir tā izglītības vadības loģika. Drīz sasniegsim tādus kritērijus, ka Latvijā nebūs nevienas vidusskolas. Tas virziens izvēlēts ārkārtīgi pareizi un talantīgi, un pasaules mērogā, neapšaubāmi, unikāli,” ironizēja Lembergs.

Kā zināms, izglītības ministre Ilga Šuplinska neplāno turpināt Kārļa Šadurska laikā iesākto skolu tīkla sakārtošanu, jo priekšgājēja plāns esot balstīts vien uz ekonomiskiem apsvērumiem.

Foto: F64