Lembergs apcietinājumā jau astoņus mēnešus

Šodien, 22. oktobrī, aprit astoņi mēneši kopš politiķis Aivars Lembergs atrodas apcietinājumā Rīgas Centrālcietumā. Nesen kļuva zināms, Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu kolēģija respektējusi t.s. Lemberga krimināllietas dalībnieku daudzos iebildumus pret tiesneses Sandras Amolas lēmumu lietu apelācijas kārtībā izskatīt rakstveidā, kā rezultātā 24. janvārī lietu apelācijas instancē sāks izskatīt mutvārdu procesā.

Kā zināms, Rīgas apgabaltiesa spriedumu tā dēvētajā Aivara Lemberga krimināllietā paziņoja 22. februārī. Lai arī Kriminālprocesa likums nosaka, ka tiesai jāņem vērā nesamērīgais tiesvedības un pirmstiesas izmeklēšanas ilgums, kas nozīmē, ka samērīgi būtu izraudzīties sodu nesaistītu ar brīvības atņemšanu, Lembergs pēc sprieduma nolasīšanas tika apcietināts, un apcietinājumā atrodas joprojām.

Kā norādīja pats Lembergs, Rīgas apgabaltiesa 22. februāra spriedumā nav norādījusi nekādu apcietinājuma ne juridisko, ne faktoloģisko pamatojumu, lai arī šāda pamatojuma nepieciešamību nosaka starptautiskās cilvēktiesības un Eiropas Cilvēktiesību tiesas prakse.

Apcietinājumu viņš uzskata par politisku motivētu, aicinot tajā lieki nemeklēt tiesiskumu, saprātu, loģiku un taisnīgumu: “Šīs vērtības jāatslēdz, jāaizmirst. Jāatceras – pasūtījums, pasūtījums, pasūtījums.”

Par Lemberga, iespējams, nelikumīgo apcietinājumu līdz šim runāts daudz – atklātas gan būtiskas pretrunas Lemberga lietas saīsinātajā tiesas spriedumā, gan vērsta uzmanību uz faktu, ka Lemberga lietas tiesnese Irīna Jansone tikai sešas dienas pirms lēmuma paaugstināta amatā, kā rezultātā viņa kļuva par Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētājas vietnieci un šīs tiesas Krimināllietu tiesu kolēģijas priekšsēdētāju.

Pēc politiķa sacītā, šādā situācijā nav grūti prognozēt arī lietas tālāko virzību Latvijas tiesās. “Parādes komandiera prasības ir vispār zināmas,” izteicies Lembergs.

Nesen tiesa paziņojusi ne tikai pirmās mutvārdu tiesas sēdi, bet darījusi zināmu arī turpmāko tiesas sēžu grafiku līdz pat nākamā gada maija beigām.

Foto: F64