LDDK: VID atbalsta ēnu ekonomikas mazināšanas kampaņu

LDDK: VID atbalsta ēnu ekonomikas mazināšanas  kampaņu

Lai pārrunātu Valsts ieņēmumu dienesta panākumus, noslēdzot sadarbības līgumus ar nozaru asociācijām, un turpmāko iesaisti ēnu ekonomikas mazināšanas pasākumos, Latvijas Darba devēju konfederācija tikās ar Valsts VID vadību. Tikšanās laikā tika izvērtēts līdz šim paveiktais, kā arī iezīmēta turpmākā darbība.

VID informēja, ka kopš 2010.gada ir noslēgti sadarbības līgumi ar 12 dažādām Latvijas nozaru asociācijām un biedrībām, kuras apņēmās sešu mēnešu laikā no sadarbības vienošanās noslēgšanas brīža uzlabot asociācijas vai biedrības biedru rādītājus attiecībā uz nodokļu nomaksu. Rezultātus kopumā var vērtēt kā vidējus, jo ir asociācijas un biedrības, kuras izrādījušas lielu atsaucību un aktīvi darbojušās, lai uzlabotu nodokļu nomaksas rādītājus savu biedru vidū, tomēr ir arī tādas asociācijas un biedrības, kuras nav izpildījušas sadarbības līgumā iekļautos nosacījumus un biedru rādītāji attiecībā uz nodokļu nomaksu nav būtiski uzlabojušies. VID turpinās aizsākto sadarbību ar tām asociācijām, kuras izrāda ieinteresētību un gatavību gan sarunās, gan arī reālās darbībās sakārtot savas nozares uzņēmējdarbības vidi, iesaistoties kopīgā cīņā pret tiem nozares pārstāvjiem, kuri nemaksā nodokļus, tādējādi veicinot negodīgu konkurenci.

LDDK ģenerāldirektore Līga Menģelsone: „Izvairīšanās no nodokļu nomaksas un augstie korupcijas rādītāji ir galvenie uzņēmējdarbības konkurētspējas mazināšanas iemesli. Sarunā ar VID pārliecinājāmies, ka ir vairākas jomas, kurās ir nepieciešama abpusēja ieinteresētība padarīt VID orientētu uz klientu, lai nodokļu iekasēšana būtu saprotamāka un orientētāka uz nodokļu maksātāju. Nākamā mēneša laikā LDDK, nozaru asociācijas un valsts institūcijas turpinās sarunas par pasākumiem, kas jāveic, lai samazinātu aplokšņu algas, padarītu godīgākus publiskos iepirkumus un mazinātu kontrabandas apjomus.”

VID ģenerāldirektore Nelija Jezdakova: „Ēnu ekonomika nav tikai izvairīšanās no nodokļu maksāšanas, bet ir saistīta arī ar kriminālām darbībām dažādās nozarēs. VID atbalsta LDDK uzsākto sociālo kampaņu, kas vērsta uz iedzīvotāju uzvedības maiņu. Iedzīvotāju uzvedības un paradumu maiņa ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kas var sekmēt ēnu ekonomikas apkarošanu. VID izprot un atzīst, ka viens no būtiskākajiem nosacījumiem sabiedrības motivācijā maksāt nodokļus ir šī procesa caurskatāmība un sabiedrības pārliecība par viņu nodokļos samaksātās naudas lietderīgu izlietojumu. Valstij un pašvaldībām būtu aktīvāk un saprotamāk jāinformē sabiedrība, jāskaidro, kur un kādā veidā tiek izmantota viņu nodokļos samaksātā nauda. Savukārt sabiedrībai ir jāsaprot, ka valstij cīņā ar ēnu ekonomiku ir ļoti būtisks ikviena iedzīvotāja atbalsts. Kamēr nodokļu pilnīga vai daļēja nemaksāšana būs sabiedrībā akceptējama parādība, kaut vai nepaprasot čeku veikalā, pērkot nezināmas izcelsmes kontrabandas preces vai saņemot algu aploksnē, atbildīgo institūciju iespējas apkarot ēnu ekonomiku būs ierobežotas un apgrūtinātas.”

VID ir gatavs piedalīties LDDK rīkotajās diskusijās, kopīgi apspriežot un formulējot risinājumus kas varētu palīdzēt vēl vairāk palielināt iekasēto nodokļu apjomu, mainīt iedzīvotāju uzvedību un veicināt godīgu uzņēmējdarbības vidi”

Lai veicinātu uzņēmumu un tajos strādājošo darbinieku izpratni par ēnu ekonomikas izpausmes veidiem, ietekmi uz ikviena Latvijas sabiedrības pārstāvja ikdienas dzīvi, kā arī aicinātu sabiedrību aktīvi iesaistīties risinājumu meklēšanā, kā mazināt ēnu ekonomiku Latvijā, Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) sākot ar 3.oktobri ir uzsākusi sociālu iniciatīvu „Pret ēnu ekonomiku – par godīgu konkurenci”. Kampaņu LDDK īsteno trijos posmos. Pirmajā posmā notika plaša informatīvā kampaņa, komunikācija sociālajos tīklos, un citās publiskajās vietās. Kampaņas īstenošanas otrajā posmā tiks iesaistīti dažādu nozaru pārstāvji, lai diskutētu par ēnu ekonomiku nozaru griezumā. Diskusiju noslēgumā tiks apkopoti nozaru pārstāvju ieteikumi, lai LDDK tos varētu izmantot turpmākajām aktivitātēm. Savukārt kampaņas trešajā posmā, pēc diskusiju norisēm un sabiedrības viedokļa apkopošanas, LDDK vērsīsies pie atbildīgajām valsts iestādēm un Saeimas deputātiem, lai pārrunātu izstrādātos priekšlikumus un aicinātu pieņemt lēmumu par labu iesniegtajiem ierosinājumiem.