LDDK un LTRK: Finanšu ministrijas piedāvājums nodokļu samazināšanā pieņemams, taču sadarbības veids ir jāmaina

LDDK un LTRK: Finanšu ministrijas piedāvājums nodokļu samazināšanā pieņemams, taču sadarbības veids ir jāmaina

Sociālie un sadarbības partneri ir gatavi respektēt un ieviest pēc Reformu vadības grupas nodokļu darba grupas diskusijām pārstrādāto no Finanšu ministrijas (FM) piektdien vēlu vakarā saņemto jaunāko priekšlikumu darbaspēka nodokļu izmaiņām no nākamā gada, tādēļ aicina valdību atbalstīt šo risinājuma variantu, kas paredz no 2014. gada par 1% samazināt valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmi un atteikties no diferencēta neapliekamā minimuma ieviešanas, tā vietā palielinot vispārējo neapliekamo minimumu un atvieglojumus par apgādībā esošām personām, un iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi samazinot no 2015. gada. Šādu uzņēmēju viedokli pirmdien ārkārtas sēdēs atbalstīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) padome un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) padome.

Taču vienlaikus uzņēmēji arī uzsver valdībai par nepieciešamību veidot ar nodokļu maksātājiem savlaicīgu un konstruktīvu dialogu, lai neatkārtotos šā gada situācija, kad uzņēmēji bija spiesti darboties ar kategoriskām metodēm, lai piespiestu valdību ieklausīties to viedoklī. „Sabiedrības un uzņēmēju tracināšana un mulsināšana ar darbaspēja nodokļu jautājumiem varēja nenotikt, ja valdība atbilstoši uzņēmēju aicinājumam jau pavasarī būtu sākusi nopietnas diskusijas ar partneriem, savlaicīgi nonākot līdz visām pusēm pieņemamam risinājumam,” norāda LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs. 
„Valdībai un sociālajiem partneriem ir savlaicīgi jāturpina diskusijas par darbaspēka nodokļu samazināšanu nodokļu stratēģijas ietvaros, lai tās turpmāk nebūtu tik sasteigtas un saspringtas kā šogad, kā arī lai valdība varētu gan izpildīt solījumu par darbaspēka nodokļu samazināšanas apjomu trīs gados, gan elastīgi nodrošināt valsts konkurētspēju nodokļu politikas jomā Baltijas reģionā. Uzņēmējiem ir svarīgi, lai nodokļu politika beidzot kļūtu par nozīmīgu instrumentu tautsaimniecības izaugsmes veicināšanā, nevis tikai tikai „ apkalpotu” fiskālās telpas īstermiņa vajadzības,” uzsver LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.
LDDK un LTRK konceptuāli atbalsta šo risinājumu, jo kopumā darbaspēka nodokļu samazinājuma paredzamā ietekme būs iepriekš solītajā apjomā. Turklāt ir notikusi atteikšanās no diferencēta neapliekamā minimuma sasteigtas ieviešanas, kas ir ļoti apsveicams solis. 
Ņemot vērā sociālo partneru izteiktos viedokļus Reformu vadības grupā un pagājušās nedēļas laikā uzņēmēju organizāciju un FM ekspertu diskusijas, jaunākais FM priekšlikums darbaspēka nodokļu jomā paredz saglabāt IIN likmi 24% 2014. gadā un samazināt to līdz 22% 2016. gadā, kā arī samazināt VSAOI kopējo likmi par 1% – darba ņēmēju pusē no 11% uz 10,5%, bet darba devēju pusē – no 24,09% uz 23,59%. Tāpat FM priekšlikums paredz paaugstināt IIN atvieglojumu par apgādājamajām personām (AAP) no 80 uz 116 latiem mēnesī (165 eiro)un paaugstināt neapliekamo minimumu (NM) no 45 līdz 53 latiem (75 eiro) mēnesī, savukārt pēc 2014. gada izstrādāt priekšlikumu par diferencēto neapliekamo minimumu.