Latvijas ekonomikas stabila izaugsme turpinās arī 2.ceturksnī

Latvijas ekonomikas stabila izaugsme turpinās arī 2.ceturksnī

Neraugoties uz saspringto situāciju eirozonā, Latvijas ekonomikā arī š.g. 2.ceturksnī turpinās vērā ņemama izaugsme (pēc EM novērtējuma salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni par 2% un salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo ceturksni – par 5.4%).

„Ātrais novērtējums par Latvijas ekonomikas izaugsmi šā gada otrajā ceturksnī liecina, ka Latvijas ekonomika joprojām stabili aug. Lai arī temps ir kļuvis lēnāks, joprojām būsim viena no straujāk augošajām ekonomikām Eiropas Savienībā. Tiesa ne tikai temps, bet arī ekonomikas struktūra un izaugsmi veidojošie faktori priecē. Tie rāda, ka mūsu izaugsmi joprojām virza eksporta kāpums, veiksmīgu attīstību turpina apstrādes rūpniecība, transports, tūrisma nozare. Tāpat izaugsme turpinājusies vairākās uz iekšējo tirgu vērstajās nozarēs – būvniecībā, tirdzniecības pakalpojumos. Nestabilitātes, neskaidrības un atsevišķos brīžos arī panikas lēkmes eirozonā, visticamāk, turpmākajos mēnešos pakāpeniski atspoguļosies arī Latvijas izaugsmes rādītājos, taču pašlaik mūsu ekonomika un arī fiskālā situācija ir daudz labākā stāvoklī, lai, saglabājot piesardzību, mēs tomēr nekristu panikā par to, ko mums pašiem grūti ietekmēt. Mums jāturpina savi mājasdarbi – darbs pie produktivitātes un konkurētspējas,” uzsver ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts. 

Latvijas ekonomika pagaidām ir bijusi noturīga pret ārējās vides satricinājumiem – 2012. gada pirmajā pusē bija vērojams stabils pieaugums eksportā, apstrādes rūpniecībā, transportā, mazumtirdzniecībā, nodokļu ieņēmumos. Iedzīvotāju un uzņēmēju konfidence nav pasliktinājusies un Latvijas lielākās tirdzniecības partnervalstis, piemēram, Vācija, Zviedrija, Krievija un pārējās Baltijas valstis turpina attīstīties labāk nekā prognozēts.

Latvijas ekonomikas izaugsmi nodrošina ne tikai preču un pakalpojumu eksports, bet arī pieprasījuma pieaugums iekšējā tirgū. Iekšzemes pieprasījuma pieaugumu pamatā nosaka apjomīgs nefinanšu investīciju pieaugums, kā arī pakāpenisks privātā patēriņa palielinājums.
Saglabājoties eksporta iespējām un augot pieprasījumam iekšējā tirgū, 2012. gadā turpina palielināties apstrādes rūpniecības ražošanas apjomi, kas šī gada 1.pusgadā par 12,3% pārsniedza 2011. gada attiecīgā perioda līmeni.

Ienākumu pieaugums no eksporta pozitīvi ietekmē arī nozares, kas pamatā darbojas iekšējā tirgū. Mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums 2012. gada sešos mēnešos, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, ir pieaudzis par 10 %.

Turpina uzlaboties situācija darba tirgū – pakāpeniski palielinās nodarbinātība un aug darba samaksa. Sagaidāms, ka 2012. gadā, salīdzinot ar 2011. gadu, nodarbināto skaits varētu palielināties par 1,5%, savukārt bezdarba līmenis samazināties par 2 procentpunktiem un vidēji gadā tas varētu būt 13,8 procenti.

Latvijas tautsaimniecības turpmākā attīstība joprojām būs cieši saistīta ar eksporta iespējām, tāpēc lielākais Latvijas izaugsmes risks saistīts ar globālās ekonomikas attīstību. 2012. gada sākumā ES kopumā ekonomiskā aktivitāte ir zema un, lai arī atsevišķi īstermiņa indikatori liecina, ka situācija stabilizējas, tomēr joprojām saglabājas nenoteiktība par ES turpmākās izaugsmes perspektīvām. Tomēr, neraugoties pat uz iespējamo Latvijas tautsaimniecības izaugsmes tempu pavājināšanos gada otrajā pusē, kopumā 2012. gadā IKP pieaugums būs straujāks nekā tika prognozēts iepriekš un var sasniegt pat 5 procentus.