Lai samaksātu elektroenerģijas, siltumenerģijas un citus rēķinus, iedzīvotāji visbiežāk (38% gadījumu) atsakās no spontāniem pirkumiem, kā arī samazina izdevumus vai atsakās no izklaides un kultūras pasākumu apmeklēšanas. Biežāk taupa arī, gatavojot ēdienu mājās un neapmeklējot sabiedriskās ēdināšanas iestādes. Tas no skaidrots nacionālā pārtikas mazumtirdzniecības tīkla ELVI veiktajā iedzīvotāju aptaujā 2022.gada februārī.
Vaicāti, kā iedzīvotāji ietaupa līdzekļus, lai segtu elektroenerģijas, siltumenerģijas un citus rēķinus, kas no pērnā gada beigām ievērojami pieauguši, visvairāk jeb 38% norādīja, ka atsakās no spontāniem pirkumiem. Biežāk šo atbildi izvēlējās sievietes, savukārt tikai 30% vīriešu pauda, ka atsakās no šādiem tēriņiem. Otrā populārākā atbilde, ko izvēlējās 24% respondentu, bija – samazinu izdevumus vai atsakos no izklaides un kultūras pasākumu apmeklēšanas. Savukārt 22% norādīja, ka neapmeklē sabiedriskās ēdināšanas iestādes un gatavo ēdienu mājās. Tikai piektā daļa iedzīvotāju pauda, ka ienākumi ir pietiekami, lai, neatsakoties no nekā, varētu samaksāt elektroenerģijas, siltumenerģijas un citus rēķinus.
20% respondentu norādīja, ka samazina izdevumus par pārtikas iegādi un izvēlas lētākus produktus. Interesanti, ka šo pieeju biežāk realizē sievietes. Vīrieši šādi ekonomē tikai 16% gadījumu. Analizējot datus padziļināti, var secināt, ka izdevumus par pārtikas retāk samazina jaunieši, savukārt visbiežāk to dara vecāka gadagājuma cilvēki (no 60 līdz 74 gadiem). Šajā vecuma grupā to norādījuši 25% aptaujāto.
“Ņemot vērā to, ka aug izmaksas ne tikai par privātpersonu komunālajiem rēķiniem, bet arī degvielu un dažādām ražošanas izejvielām, kļūst dārgākas arī pārtikas preces, kas iedzīvotājiem liek pārskatīt savus ikdienas paradumus, lai spētu nodrošināt sev visu ikdienā nepieciešamo,” saka ELVI Latvija komercdirektore Laila Vārtukapteine, piebilstot: “Šobrīd būtiski meklēt adekvātus veidus, kā cilvēkiem palīdzēt tikt galā ar pieaugošajiem tēriņiem.”
Iedzīvotāju aptaujas ietvaros, ELVI vēlējās arī noskaidrot, kādus risinājumus iedzīvotāji vērtētu kā efektīvākos, lai pārvarētu straujo elektroenerģijas, siltumenerģijas un citu rēķinu pieaugumu. Visbiežāk (37%) respondenti norādīja, ka būtu nepieciešama pievienotās vērtības nodokļa atcelšana vai samazināšana elektrībai, siltumenerģijai, degvielai un citiem resursiem.
19% aptaujāto pauda, ka nepieciešams komplekss risinājums, samazinot pievienotās vērtības nodokli un palielinot pabalstus ģimenēm ar bērniem, pensionāriem un maznodrošinātajiem. Interesanti, ka šī atbilde bija viena no populārākajām vecāka gadagājuma cilvēku vidū, kas to izvēlējās 25% gadījumu. Trešā populārākā atbilde, ko izvēlējās 14% respondentu, bija – uz valsts atbalstu nepaļaujas – to īpaši bieži (20%) izvēlējās cilvēki vecumā no 50 līdz 59 gadiem.
“Ir skaidrs, ka ne visām sabiedrības grupām izdosies veiksmīgi tikt galā ar pieaugošajiem rēķiniem, tāpēc valsts atbalsts, nodokļu samazinājums un papildu paredzētie pabalsti ir nozīmīgi instrumenti, kā palīdzēt, ” saka L.Vārtukapteine.