Krūmiņa: Satiksmes ministrija ilgstoši vienaldzīgi noskatījusies uz PV problēmām

Satiksmes ministrija, kas ir 100% AS “Pasažieru vilciens” (PV) kapitāla daļu turētāja un arī nozares politikas veidotāja, ilgstoši vienaldzīgi noskatījusies uz PV problēmām, trešdien LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Krūmiņa uzsvēra, ka PV problēmas saistītas ar kompānijas menedžmentu un nesakārtotību pārvaldībā, norādot, ka nopietnas problēmas gan ar iekšējo kontroli un finanšu pārvaldību, gan ar kapitālsabiedrības pārvaldību ir Satiksmes ministrijas ilgstošas bezdarbības rezultāts.

“Ja es runāju par Satiksmes ministrijas darbību, tad es gribētu “mest akmentiņu viņu dārziņā”, jo ilgā laika posmā ministrijas pozīcija bija diezgan vienaldzīga noskatīšanās uz tām problēmām, kas valdīja PV,” sacīja Krūmiņa.

Kontroliere skaidro, ka katru gadu PV pabeidz ar ievērojamiem zaudējumiem:”Pat situācijā, kurā PV zaudējumi sasniedza pusi no pamatkapitāla, Satiksmes ministrija šo informācija pieņēma zināšanai un uzdeva uzņēmumam rīkoties kā labam un godprātīgam saimniekam. Manuprāt tās nebija pietiekami.”

Krūmiņa norāda, ka cer, ka jaunā valde veiks pārdomātākas darbības, vienlaikus uzsverot, ka PV, ar visām problēmām, kas tur eksistē, ir nepieciešama profesionāla valde, kas strādā uz pilnu slodzi.

Krūmiņa arī vērsa uzmanību uz to, ka no četriem PV vilcienu iepirkumiem izdevies tikai viens, atjaunojot sešus dīzeļvilcienus:”Mēs redzējām ļoti sliktu iepirkumu procesa vadību – nespēju nodefinēt prasības, nespēju saprast izmaksas, samērot tās ar finansēm, neskaitāmās reizes labotus nolikumus, kas rezultējies ar to, ka liela daļa no iepirkumiem izgāzās.”

Jau vēstīts, ka Valsts kontrole secinājusi, ka PV ir nopietnas problēmas gan ar iekšējo kontroli un finanšu pārvaldību, gan ar kapitālsabiedrības pārvaldību, ir pilnībā apstiprinājušās, vēsta Valsts kontrole (VK).

VK revīzijā nav guvusi pārliecību par to, ka 41,6 milj. EUR ir iztērēti iespējami efektīvākajā veidā. Revidenti ir pārliecinājušies, ka daudzos gadījumos naudu varēja izlietot daudz racionālāk un mērķtiecīgāk.