Konkurentiem kā zibens gaišā dienas laikā: valsts piešķir LMT nodokļu atlaidi (video)

Konkurentiem kā zibens gaišā dienas laikā: valsts piešķir LMT nodokļu atlaidi (video)

Elektronisko komunikāciju jomā, kur Latvijā pastāv spēcīga konkurence,
uzplaiksnījis pamatīgs strīds, vēstī Latvijas Televīzijas raidījums
«Panorāma».

Kā zibens spēriens gaišā dienas laikā dažiem tirgus dalībniekiem bija ziņa, ka valdība vienam no konkurentiem piešķīrusi ievērojamu nodokļa atlaidi. Valstij daļēji piederošais mobilo sakaru operators «Latvijas Mobilais telefons» (LMT) saņēmis uzņēmuma ienākuma nodokļa atlaidi vairāk nekā septiņu miljonu latu apmērā.

Bažas par šāda lēmuma ietekmi uz konkurences cīņu pauž Konkurences padome, bet Ekonomikas ministrijā (EM) norāda, ka uz šādu atlaidi vēl līdz gada beigām var pretendēt arī citi mobilo sakaru operatori, ja vien ir gatavi ieguldīt līdzekļus jaunākās paaudzes 4G mobilā interneta nodrošināšanai Latvijas visretāk apdzīvotajos reģionos.

Uzņēmuma ienākuma nodokļa atlaidi LMT EM piešķīrusi kā atbalstāmam investīciju projektam, uzņēmums apņēmies piecu gadu laikā nodrošināt jaunākās paaudzes 4G interneta tīkla pārklājumu 99% Latvijas teritorijas, tostarp arī reģionos, kur iedzīvotāju ir ļoti maz, līdz ar to investīcijas komersantiem neizdevīgas.

Konkurējošie uzņēmumi par šādu nodokļu atlaidi ir neizpratnē un norāda, ka tik sīvas konkurences apstākļos nepārtrauktas investīcijas ir izdzīvošanas jautājums un uzņēmumi tās veic jebkurā gadījumā.

Pēc šāda valdības lēmuma nodokļu atlaidei plāno pieteikties arī «Bite Latvija» un «Tele2».

«Salīdzinot kā sporta sacīkstēs – ja būtu vairāki sportisti, vienam būtu jāskrien viena distance, otriem par ceturtdaļu distances mazāk. Lai nekropļotu tirgu acīmredzot būsim spiesti veikt līdzīgas darbības, rakstīt līdzīgus pieteikumus, kaut gan, vēlreiz atkārtoju, kā korporatīvam pilsonim tas ir strīdīgs jautājums, tas mums nepatīk,» sacīja «Tele2» valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.

Līdzīgu viedokli pauž arī Konkurences padome, norādot, ka LMT šādā veidā tiek nostādīts priviliģētā stāvoklī pret citiem tirgus dalībniekiem un valstij nav nepieciešams sekmēt investīcijas, kuras uzņēmumi veiktu tik un tā. Tam gan nepiekrīt EM, kur uzsver, ka ir pētītas līdzšinējās 4G tīkla ieviešanas tendences un tās intensitāte ārpus blīvi apbūvētajām teritorijām ir zema.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce norādījis, ka gan «Bite Latvija», gan «Tele2» un jebkurš cits mobilo sakaru operators var pieteikties atbalstam, ja viņi ir plānojuši lauku apvidū veikt šādas investīcijas.

Ministrijā uzsver, ka šādas nodokļu atlaides nav nekas neparasts un līdz šim to saņēmuši septiņi dažādi nozaru uzņēmumi.

Arī LMT norāda, ka visiem uzņēmumiem pieteikties nodokļu atlaidēm ir vienāda, bet tas nozīmē, ka ir jāveic investīcijas.