Kazāks: Veiksmes stāsts turpinās

Oktobrī, salīdzinot ar gadu iepriekš, rūpniecības izlaide augusi par 5.4%. Tas ir otrs lēnākais mēnesis šogad, bet bažām nav pamata. Nelieli mīnusi redzami vien dažās pārtikas rūpniecības apakšnozarēs, kā arī kokmateriālu zāģēšanas, ēvelēšanas un impregnēšanas segmentā, kamēr pārējās nozares turpina augt.

Zināma sabremzēšanās tika gaidīta, jo tik strauji kā šogad ilgstoši augt nav iespējams: šī gada 10 mēnešos apjomi auguši par 9.3%, tai skaitā apstrādes rūpniecības milzis audzis par 8.2%. No apstrādes rūpniecības lielākajiem sektoriem lēnākā izaugsme redzama kokapstrādei – gada 10 mēnešos kāpums par 2.5%. Tik lielai nozarei tas ir lielisks panākums, jo īpaši, ņemot vērā ierobežoto resursu pieejamību. Savukārt hidroelektroenerģijas ražošanas kāpums ir par fantastiskiem 74% – lietavas traucē mežiniekiem un lauksaimniekiem, bet palīdz citiem.

Pasaules ekonomika ir augoša, pieprasījums ir kāpjošs, un tas sniedz labas iespējams arī Latvijas eksportētājiem. Solīda izaugsme gaidāma arī nākamgad. Tempi gan būs zemāki nekā šogad un attālināsies no divciparu skaitļiem, jo jaudu noslodze jau augsta. Turpmākai apjomu kāpināšanai daudzviet nepieciešamas investīcijas jaudu palielināšanai un efektivitātes uzlabošanai. Investīciju aktivitāti vilks uz augšu arī darbaspēka trūkums un algu kāpums. Apstrādes rūpniecībai eksports vēl arvien būs galvenais tirgus, bet līdz ar straujāku patēriņa kāpumu, lielāku lomu sāks spēlēt arī vietējais tirgus.

Mārtiņš Kazāks, Swedbank Latvija galvenais ekonomists