Kariņš ar saviem izteikumiem demonstrē to, ka viņam nav izpratne par to, kā veidojas valsts budžeta ieņēmumi

Vai valdība dzīvo šajā realitātē vai arī – tiem ir pašiem sava? Šāds jautājums radies pēc tam, kad Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) televīzijas tiešraidē paziņoja, ka “mēs nevarēsim kā sabiedrība no saviem nodokļiem mūžīgi uzturēt uzņēmējus.” Premjera izteikumi izraisījuši ne tikai sašutumu sabiedrībā, bet arī uzņēmēju vidū, kuri paziņojuši, ka gaida publisku atvainošanos no Kariņa puses.

“Sabiedrība nevar mūžīgi uzturēt uzņēmējdarbību, īpaši, ja tā nav īpaši pieprasīta,” – tā, komentējot Tūrisma krīzes vadības komitejas aicinājumu demisionēt finanšu ministru Jāni Reiru un veselības ministru Danielu Pavļutu, paziņoja Kariņš.

Premjera nepārdomātie izteicieni izraisīja nekavējošu “vētru” sociālajos tīklos, kur tika paustas bažas par to, vai tik esošā valdība nedzīvo kosmosā, jo tai vispār nav sajēgas par to, kas notiek realitātē.

Sašutumu pauda arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) prezidents Aigars Rostovskis, norādot, ka “publiski izskanējušais Ministru prezidenta apgalvojums, ka sabiedrība no saviem nodokļiem uztur uzņēmējus, ir pilnīgi aplams, uzņēmējus aizvainojošs un nepamatoti šķeļ sabiedrību. Ņemot vērā, ka naudu valsts budžetā nopelna pamatā uzņēmēji un viņu komandas, es aicinu Ministru prezidentu publiski atvainoties visiem uzņēmējiem par šo aizvainojošo un nepatieso apgalvojumu.”

Pēc viņa teiktā, viss sākas ar izpratni par to, no kurienes rodas nauda: “Tā neuzrodas valsts budžetā no nekā, nauda rodas no uzņēmējdarbības, visvairāk no uzņēmumiem, kas nodarbojas ar eksportu. Eksportējošie uzņēmumi, pārdodot savas preces un pakalpojumus ārpus Latvijas robežām, mūsu valsts budžetam piesaista naudu no ārpuses. Tāpat arī iekšējā tirgū strādājošie uzņēmēji rada darba vietas, preces, pakalpojumus, līdz ar to arī naudu. Tā kā nauda rodas tirgus attiecību rezultātā – ja nav uzņēmēju un nenotiek uzņēmējdarbība, nerodas nauda, ko pārdalīt, ielikt valsts budžetā un realizēt valsts funkcijas.”

Skaidrs, ka Kariņa apgalvojums, ka sabiedrība par saviem nodokļiem uztur uzņēmējus, ir pašos pamatos pilnīgi nepareizs, kas rada bažas par to, vai mums pie varas vispār ir vadītājs, kas izprot to, kā rodas nodokļi, kas par tiem tiek uzturēts un ka Covid-19 pandēmijas ierobežojumu dēļ, ko starp citu noteikusi pati valdība, ir nozares, kas aizvien nevar pilnvērtīgi strādāt?

Vai premjeram ir cienīgi tā runāt par tiem, kas būtībā viņam nodrošina algu?

Foto: Valsts kanceleja