Kalniete aicina nepieļaut Krievijas “skaldi un valdi” politiku pārtikas jomā

Mēs nedrīkstam Krievijai dot instrumentus “skaldi un valdi” politikas īstenošanai tirdzniecības sarunās, pirmdien tiekoties ar Eiropas Komisijas (EK) Veselības un pārtikas drošības direktorāta vadību sacīja Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete.

Kalniete uzsvēra, ka Eiropas Savienībai (ES) ir jābūt vienotai sarunās ar Krieviju par tirdzniecības noteikumiem un nosodīja atsevišķu dalībvalstu diskrētās divpusējās sarunas cūkgaļas un citu produktu eksporta atjaunošanai uz Krieviju.

Deputāte sagaida, ka EK pilnība izmantos savas Eiropas Līgumos noteiktās ekskluzīvās pilnvaras vest tirdzniecības sarunas ar trešajām valstīm un nodrošinās vienotu un solidāru nostāju tajās.

“Mēs nedrīkstam Krievijai dot instrumentus “skaldi un valdi” politikas īstenošanai tirdzniecības sarunās”, uzsvēra Kalniete.

“Ja Krievijai ar juridiski tehniskiem līdzekļiem varēs politiski “apbalvot” vienas un “sodīt” citas dalībvalstis, tas atkal padarīs ES vājāku,” teica Kalniete.

Komisijas pārstāvji apliecināja, ka Komisija ES Lauksaimniecības Padomē aizstāvēja vienotu Eiropas politiku un neuzskata par pieņemamiem dalībvalstu divpusējās sarunu rezultātus.

ES lauksaimniecības ministri apsprieda pēdējās nedēļās radušos situāciju saistībā ar EK un atsevišķu dalībvalstu mēģinājumiem atjaunot dažu pārtikas produktu eksportu uz Krieviju.

Sarunās starp EK un Krievijas iestādēm ir panākta vienošanās , ka viens no noteikumiem, kas ļautu atjaunot eksportu uz Krieviju, būtu Krievijas dienestu inspekcijas atsevišķās dalībvalstīs. Kopā ar ziņām par dažu dalībvalstu darījumiem ar Krieviju tas rada risku, ka Krievija varēs politiski izvēlēties, no kurām valstīm importēt pārtiku un izmantot šo izvēli politiskām manipulācijām.