Kādas ir ideālas budžeta proporcijas?

Budžeta veidošana un izdevumu pārvalde nozīmē vairāk nekā tikai savlaicīgu rēķinu apmaksu – tā ir prasme racionāli izdomāt, uz ko un cik daudz naudas vajadzētu tērēt, lai ienākumi pārsniegtu izdevumus un nebūtu jāņem ātrie kredīti jeb imprumut rapid. Protams, katram ir citāda naudas plūsma un prioritātes, tomēr vairums finanšu ekspertu apgalvo, ka ideāla budžeta proporcija ir 50/20/30. Tas nozīmē, ka 50% no ienākumiem vajadzētu novirzīt pamata vajadzību apmierināšanai, 20% ietaupījumiem un 30% saviem personīgajiem tēriņiem.

Tātad puse no visiem ienākumiem ir jānovirza pamata vajadzību apmierināšanai. 50% varētu šķist ļoti daudz, taču, izanalizējot, kas ietilpst šajā kategorijā, tā vairs nešķiet. Principā tie ir visi maksājumi, kuri jums būtu jāsedz neatkarīgi no tā, kur jūs dzīvojat, kur strādājat un kādi ir jūsu nākotnes plāni. Pamatā tie iekļauj dzīvošanu, ēdienu, transportu, higiēnas preces, apģērbu, komunālos maksājumus u.c. Katras konkrētās izdevumu kategorijas apjomi ir katra paša ziņā. Kāds varbūt tērē vairāk ēdienam, jo izvēlas ēst ārpus mājas, un mazāk maksā par īri, jo dzīvo nelielā vienistabas dzīvoklī ar malkas apkuri, bet kopumā visiem šiem maksājumiem vajadzētu pietikt ar 50% no visiem jūsu ienākumiem. Ja šīs izmaksas ievērojami pārsniedz 50% no ienākumiem, vajadzētu padomāt par dzīvesveida maiņu, piemēram, pārvākties uz mazāku dzīvokli ar zemāku īres maksu vai atteikties no personīgā transporta lietošanas ikdienā.

20% no ienākumiem ir jānovirza ietaupījumiem. Tas ietver ne vien ietaupījumu fonda veidošanu ārkārtas situācijām, bet arī investīcijas, piemēram, pensiju fonda veidošanu, noguldījumus un investīcijas vērtspapīru tirgos. Arī iekrājumi konkrētiem mērķiem ietilpst šajā kategorijā, piemēram, naudas krāšana jaunām mēbelēm vai elektroprecēm. Arī iekrājumu struktūru katrs var izvēlēties pats, taču svarīgi ir, lai būtu izveidots iekrājumu fonds ārkārtas situācijām vismas trīs mēnešalgu apmērā. Ja tas nav izveidots, vairāk vajadzētu fokusēties tieši uz to. Vēl jāsaprot, ka pārējās divas pamata izdevumu kategorijas ir ieteicams pēc iespējas samazināt, bet šo pēc iespējas palielināt. Realitātē gan bieži ir otrādi – ietaupījumi ir pirmais, no kā cilvēki ir gatavi atteikties.

30% no ienākumiem varat novirzīt savām personīgajām vajadzībām, kuras nav vitāli nepieciešamas. Tās ir tā saucamās luksusa preces un pakalpojumi. Šī ir kategorija, kas katram cilvēkam atšķiras visvairāk. Tā var iekļaut pilnīgi visu, kas netika minēts pirmajās divās izdevumu kategorijās. Kādam tās būs izklaides, citam ceļojumi, bet vēl kādam – dārgs apģērbs. Lai arī kādas būtu jūsu vēlmes un vajadzības, šī kategorija nedrīkst pārsniegt 30% no jūsu ienākumiem. Ja ir nepieciešamība samazināt savus izdevumus, tad šī ir tā kategorija, ar kuru jums vajadzētu sākt. Patiesībā no tās ir iespējams pilnībā atteikties, ja vajadzība spiež to darīt.

Šādas izdevumu proporcijas ļaus ikvienam nodrošināt labu finansiālo situāciju, neatkarīgi no ienākumu apjoma. Galvenais ir saprast, ka ir izdevumi, no kuriem mēs nevaram atteikties, taču ietaupījumi ir svarīgāki par personīgajām vajadzībām. Ikvienam ir jāveido iekrājumi, neatkarīgi no savu ienākumu apjoma. Paļauties uz to, ka vienmēr būs iespēja paņemt ātro kredītu nevar, jo aizdevumi netiek izsniegti visiem, piemēram, kredīts bez darba vietas jeb credit rapid fara acte bieži vien nav pieejams, bez tam ņemt kredītus brīdī, kad finansiālā situācija nav stabila, nav īpaši prātīgi. Drošības tīkls ir jāveido katram pašam.

Publicitātes materiāls