IZM sāks īstenot ieceri par skolas gaitu uzsākšanu no sešiem gadiem

Nozīmīgas pārmaiņas izglītības jomā sagatavojusi Izglītības ministrija. Šodien ministrija sāks oficiālo saskaņošanas procesu tam, lai skolas gaitas sāktos no sešu gadu vecuma.

Pērn septembrī IZM nāca klajā ar ieceri par skolas gaitu sākšanu jau sešu gadu vecumā.

“Lai no 2018./2019.mācību gada sāktu pārmaiņas, nodrošinot mācību procesa sākšanu jau no sešu gadu vecuma, jāmaina izglītības standarts, to pielāgojot atbilstoša vecuma spējām un vajadzībām,” toreiz Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padomes sēdē uzsvēra Šadurskis.

Ministrs uzsvēra, ka valsts nevar atļauties skolēnus skolā turēt līdz 19 gadu vecumam. Arī samazināt mācību gadu skaitu izglītības iegūšanai nevarot, jo tādā gadījumā “vidusskolas atestātus neatzīs ne tikai Kembridžā, bet arī visur citur”. Ministrs uzsvēra, ka Latvijā ir pārāk maz cilvēku darbspējas vecumā, tāpēc ekonomiski nevar atļauties, ka jaunieši tik ilgi mācās skolā.

Šodien ministrija sāks oficiālo saskaņošanas procesu, lai īstenotu šo ieceri. Ministrijas priekšlikums paredz, ka obligātā pamatizglītības apguve būs jāsāk no sešiem gadiem, taču vecāki, ja būs pamatojums, varēs to par gadu atlikt.

Kā viens no argumentiem par labu šai iecerei minēts tas, ka patlaban daļai gados vecāku jauniešu vidējās izglītības līmenī zūd motivācija mācīties un viņi psiholoģiski vairs neatbilst mācību procesam. Piemēram, iepriekšējā mācību gadā 12. klases beidzēju vidū aptuveni 12% bija 20 gadus veci.

Foto: Valsts kanceleja