Izgaismota krāpšanas shēma Rīgas satiksmē; uzņēmums maksājis par tīrīšanas līdzekļiem, ko nav saņēmis

satiksmeRīgas Satiksme (RS) ir viens no lielākajiem galvaspilsētas uzņēmumiem. Tā bilancē ir 923 tramvaji, trolejbusi un autobusi. Pērn tajos brauca vairāk kā 150 miljoni pasažieru. Miljoniem roku pieskārās rokturiem un miljoniem kāju ienesa ielas dubļus salonos. Naktīs transporta līdzekļus mazgā. Viens pēc otra tie iebrauc tehniskajās telpās, kur atgūst tīrību. Autobusos rosās RS tehniskās kontroles daļa. Tās rīcībā ir slotas un spaiņi un speciāli iepirkti mazgāšanas līdzekļi, kas smalki nodēvēti par nanotehnoloģijām, stāsta TV raidījums “Nekā Personīga”.

Par šo nanotehnoloģiju piegādi 2013.gadā Rīgas Satiksme noslēdza līgumu ar firmu MJ partneri. Pie līguma viņi tika negaidīti – kāds viņu bijušais darbinieks piedāvāja piedalīties RS cenu aptaujā. Līguma summa – 280 000 latu plus PVN. Tā ir maksimāla summa, par kādu var rīkot cenu aptauju, kas nav publiski jāsludina.

MJ partneri ir celtniecības uzņēmums un ar tādām lietām nebija nodarbojušies, taču bijušais darbinieks mierināja, ka nekas jādara nebūs – viņi būs tikai starpnieki. Visu izdarīs viņa radiniece Vita Baurovska. Viņa strādā firmā, kas tirgo pieprasītās nanotehnoloģijas. No MJ partneriem vajadzīgs tikai viņu godīgais vārds, reputācija un apgrozījums. Celtnieki piekrita un viņiem tika 3% par starpniecību.

Vita Baurovska strādāja firmā, kuru vadīja Aleksandrs Beskorovainijs. Firmai bija nodokļu problēmas un tā nevarēja piedalīties iepirkumā. Taču tās priekšnieks Beskorovainijs bija atradis iespēju nokārtot, ka atrastā starpniekfirma MJ partneri Rīgas Satiksmes iepirkumā uzvarēs. Vita to solīja MJ partneriem un solījumu turēja. Drīzumā celtniecības firma saņēma no RS priekšnieka Leona Bemhena parakstītu līgumu un ķīmijas piegādāšana varēja sākties.

MJ partneri noslēdza līgumu ar Beskorovainija firmām par mazgāšanas līdzekļu piegādāšanu. Sākumā ar Alchimica Latvia, tad ar Vialeks un beidzot ar HRM. Firmas mainījās, bet darbojošās personas palika tās pašas.

Sākuma viss gāja labi. Rīgas Satiksme pasūtīja preces, MJ partneri pasūtījumu nodeva Vitai Baurovskai, vēl pēc brīža MJ partneri saņēma no RS parakstītas preču pavadzīmes, ka prece saņemta un pēc tam ienāca nauda. Kopumā Rīgas Satiksme par modernajiem tīrīšanas līdzekļiem ieskaitot PVN samaksāja 339 917 latu.

Bet ķīmijas preces MJ partneru birojā nekad neparādījās. To sagatavošana piegādei notika Vitas un Beskorovainija firmu birojā Zemitāna laukumā 11. Naudu pēc izrakstītajiem rēķiniem MJ partneri pārskaitīja šīm firmām un paturēja savus 3%. Nevienam nekas nelikās nepareizi.

Līdz kādu dienu pie MJ partneriem ieradās VID darbinieki un pieprasīja uzrādīt Rīgas Satiksmei piegādāto preču izcelsmes dokumentus. Izrādījās, ka Zemitāna laukuma firmas nebija deklarējušas PVN un VID radušās aizdomas par krāpšanos ar nodokļiem.

Celtnieki saviem sadarbības partneriem pieprasīja preču pavadzīmes. Taču pavadzīmju nebija. Celtniecības uzņēmumam tā bija liela problēma, jo tas nevarēja atgūt no valsts pārmaksāto PVN ap 100 000 latu. VID uzsāka auditu.

Patiesība izrādījās tāda, ka Beskorovainija firmas ķīmijas preces nebija pirkušas. Pēc pasūtījuma saņemšanas uz Rīgas Satiksmi aizveda ķīmijas preču iepakojumā sapakotu ūdeni.

Ķīmijas aizstāšanu ar ūdeni palīdzēja īstenot Rīgas Satiksmes Tehniskās kontroles daļas priekšnieka vietnieks Vjačeslavs Stunžāns.

MJ partneru līgumā ar Rīgas satiksmi Stunžāns minēts kā pašvaldības uzņēmuma pilnvarotā persona. Stunžāns bija arī uzņēmējs. Viņam piederošajai firmai RS Baltic bija mazgāšanas līdzekļus piegādes līgumu ar paša darbavietu Rīgas Satiksmi. Rīgas satiksmē viņš strādāja nodaļā, kas mazgāja transportu, tāpēc zināja kādus līdzekļus vajag un varēja pats tos piegādāt, lai blēdība ar ūdeni neatklātos. Galvenais bija uzmanīt, lai kaut kādi mazgāšanas līdzekļi uzņēmumā būtu, par pavadzīmēm neviens neuztraucās.

Rīgas Satiksme par ūdens piegādāšanu mazgāšanas līdzekļu vietā rausta plecus. Neviens neko tādu nav pamanījis. Autobusi un trolejbusi ir mazgāti katru nakti. Vai līdzekļu bijis pietiekami – sūdzību nav bijis.

Ar Rīgas Satiksmes darbinieku interviju sarunāt nevarot, viņš esot aizņemts objektos. Pateikt, vai Stunžāns varēja ietekmēt tīrīšanas preču iepirkuma gaitu un uzmanīt tālāko realizāciju, uz interviju atsūtītais RS jurists nevar.

Raidījuma “Nekā Personīga” (NP) rīcībā esošais VID audits gan liecina, ka Beskorovainija firma RS ķīmiju praktiski nepiegādāja. Ja pašvaldības uzņēmumam to savajdzējās, to pirka pa tiešo no Stunžāna firmas RS Baltic.

Nebija praktiski nekādu izdevumu un no shēmas nopelnīja visi. 3% saņēma MJ partneri par reputācijas aizdošanu, 10% palika Beskorovainija firmas kontos, atlikušo naudu Vita Baurovska aizskaitīja uz ārzonas firmām Ķīnā. Tur to izņēma skaidrā naudā. Tālāk naudu sadalīja starp Vjačeslavu Stunžānu un kādām personām, ko apzīmēja ar vārdu “apdrošinātāji”.

Nauda tika pārskaitīta uz ārzonas uzņēmumiem un tā ārzonas uzņēmuma kurjers vai kas to naudu atnesa uz Zemitāna laukums 11 un Aleksandrs viņu sadalīja. Stunžānam un apdrošinātājiem.

Kas ir apdrošinātāji, Vita Baurovska nestāsta. Tie esot cilvēki, kuri palīdzējuši izkārtot uzvaru vajadzīgajai firmai.

NP noskaidroja, ka kontaktpersona, ko sauca par apdrošinātāju, ir uzņēmējs Boriss Carjevs. Viņa birojs atrodas Antonijas ielā, vienā ēkā ar Baltijas apdrošināšanas namu. Tur Borisu satikt neizdodas. Vēlāk viņš caur kādu uzticamības personu atbild, ka neko no šī visa nekomentēs. Komentārus nesniedz arī Aleksandrs Beskarovainijs. Viņš neatsaucās uz NP zvaniem un īsziņām.