Irāna paziņo par daļēju izstāšanos no kodolvienošanās

Ņemot vērā ASV sankcijas, Irāna paziņojusi par daļēju izstāšanos no 2015. gadā noslēgtās kodolvienošanās ar lielvalstīm.

Kā informē Irānas Ārlietu ministrija, par augstākās drošības padomes lēmumu pārtraukt pildīt dažas no Irānas Islāma Republikas saistībām informēti Lielbritānijas, Ķīnas, Francijas, Vācijas un Krievijas līderi, kā arī Eiropas Savienība (ES).

Tiek norādīts, ka Teherāna joprojām darbojas kodolvienošanās ietvaros, bet pārtraukusi ievērot tās saistības, ko uzņēmusies “brīvprātīgi”. Tajā skaitā, Irāna vairs neievēros kodolvienošanās paredzētos ierobežojumus bagātinātajam urānam un smagā ūdens krājumiem

“Irānas Islāma Republika pašreiz vairs neuzskata par saistošiem ierobežojumus, kas attiecas uz bagātinātā urāna un smagā ūdens krājumu veidošanu,” teikts ministrijas paziņojumā.

Kā zināms, 2. maijā spēkā stājās ASV pastiprinātās sankcijas pret Irānu. Pēc tam, kad Vašingtona pirms gada izstājās no Irānas kodolvienošanās, tā atjaunoja sankcijas, tostarp paredzot sankciju vēršanu arī pret ikvienu citu valsti, kas turpinās importēt naftu no Irānas.

Lai arī pagājušā gada novembrī tika pieņemts lēmums uz laiku atturēties no sankciju noteikšanas astoņām Irānas naftas importētājvalstīm, lai dotu tām laiku atrast citus šī resursa piegādātājus, tikai trīs no tām – Itālija, Grieķija un Taivāna – pārtrauca Irānas naftas iegādi.

Līdz šim piecas valstis, uz kurām attiecas sankciju izņēmumi par Irānas naftas importēšanu, bija Japāna, Dienvidkoreja, Turcija, Indija un Ķīna. Šie izņēmumi ļāva piecām valstīm iegādāties Irānas naftu, pretī nesaņemot sankcijas no ASV puses, taču nu situācija ir mainījusies.

Tāpat vēstīts, ka ASV prezidenta Donalds Tramps pērn paziņojis, ka ASV izstāsies no 2015. gadā noslēgtā Irānas kodollīguma. Viņš aicinājis pasaules valstis izolēt Irānas režīmu tik ilgi, kamēr tās agresija turpināsies.