Grūtniecība un gripa – kā pasargāt sevi un gaidāmo mazuli?

Sievietes gaidībās ir riska grupā saslimšanai ar gripu, jo grūtniecības radītu izmaiņu dēļ samazinās imunitāte. Mediķi norāda – vakcinācija pret gripu ir droša visos trijos grūtniecības trimestros un tas ir pierādīts daudzos starptautiskos pētījumos.

“Pret gripu katru gadu jāvakcinējas laikus – jau rudenī, negaidot brīdi, kad parādīsies gripas saslimstības pieaugums. Pretgripas vakcīna vai novērš slimību, vai ievērojami saīsina un atvieglo slimības gaitu, kā arī galvenais – mazina iespējamo gripas komplikāciju risku, kas sevišķi svarīgi ir grūtniecēm, bērniem vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem, kā arī citām riska grupām – personām ar dažādām hroniskām slimībām,” skaidro Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) direktors Jurijs Perevoščikovs.

“Ikgadēja pretgripas vakcīna ir neliels, bet neatsverams ieguldījums savā veselībā, lai, sākoties gripas epidēmijai, no saslimšanas pasargātu sevi, bērnus un apkārtējos. Sevišķi svarīgi vakcinēties pret gripu ir tieši grūtniecēm, jo zīdaiņi pretgripas vakcīnu var saņemt no sešu mēnešu vecuma. Tādējādi pretgripas vakcīna no smagām gripas komplikācijām pasargā gan topošo māmiņu, gan arī viņas mazuli līdz sešu mēnešu vecumam,” stāsta Veselības ministrijas galvenā speciāliste ginekoloģijā un dzemdniecībā Dace Rezeberga, īpaši aicinot vakcinēties grūtnieces.

Daktere Dace Rezeberga grūtniecēm gripas epidēmijas laikā iesaka:

  • Ievērot sadzīves higiēnu – roku mazgāšana, lielu publisku pasākumu apmeklējumu ierobežošana, pēc iespējas samazināt jebkādu tiešu kontaktu. Piemēram, kāds šķaudot mutei priekšā aizliek plaukstas, tad sarokojas ar vairākiem cilvēkiem, atver durvis – šādā situācijā infekcija ceļo ļoti ātri.
  • Lieliski mikrobu atgaiņātāji ir ķiploki.
  • Noder dažādas ziedes deguna gļotādas iesmērēšanai (piemēram, Rinogels), tas palīdzēs izvairīties no mikrobiem.
  • Aicināt pret gripu potēties grūtnieces tuviniekus. Jāatceras, ka antivielas pēc pretgripas potes saņemšanas izstrādājas divu nedēļu laikā, tad jābūt īpaši uzmanīgiem, lai nesaslimtu. Vienas sezonas laikā ir iespējams saslimt atkārtoti.
  • Ja ģimenē, kur dzīvo grūtniece, ir gripas slimnieks, tad saslimušais pēc iespējas jāizolē un svarīgi, lai slimnieks lietotu elpošanas ceļu masku. Maska nav ieteicams profilakses līdzeklis veseliem cilvēkiem, bet lieliski palīdzēs apturēt gripas izplatību, ja to lietos saslimušais.
  • Grūtniecēm jau laicīgi ginekologam jālūdz izrakstīt pretgripas medikamentu recepti gadījumam, ja saslimšana sākas brīvdienās, kad recepte nebūs pieejama. Saslimšanas gadījumā ir svarīgi nenovēlot terapiju, tāpat jālieto medikamenti temperatūras pazemināšanai. Daktere Rezeberga saka, ka gripas saslimšanai nav nepieciešami laboratoriski pētījumi. Gripas pazīmes ir viegli pamanāma – kaulu laušana, sauss klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra.
  • Ja vairāk nekā trīs dienas ir temperatūra pāri 39 grādiem, krēpās ir asinis, novērojams elpas trūkums, pazemināts asinsspiediens, tad ir jāsauc mediķis un, visticamāk, ārstēties jāturpina ārstniecības iestādē.