Grieķijas mēģinājums panākt vienošanos ar kreditoriem cieš fiasko

Grieķija nonākusi soli tuvāk aiziešanai no eirozonas pēc tam, kad bez vienošanās noslēgušās kārtējās sarunas starp Grieķijas premjerministru Aleksi Cipru un Eiropas starptautiskajiem aizdevējiem, vēsta ārvalstu mediji.

Pēdējās sarunas starp Atēnām un tās starptautiskajiem kreditoriem noslēgušās bez panākumiem, jo Grieķija aizvien kategoriski iebilst pret pensiju samazināšanu, uz ko uzstāj Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) un Eiropas Savienība (ES).

Neskatoties uz asumiem abu pušu sarunās, Atēnas arvien ir gatavas sarunām ar aizdevējiem. Eiropas Komisija (EK) paziņojusi, ka sarunas atsāksies ceturtdien eirozonas finanšu ministru sanāksmē. Tiek pieļauts, ka sanāksme būs izšķiroša, nosakot Grieķijas likteni – šī būs pēdējā iespēja rast vienošanos starp Atēnām un tās starptautiskajiem aizdevējiem.

“Lai gan ir panākts zināms progress, sarunas nebija veiksmīgas, jo joprojām pastāv ievērojama plaisa starp Grieķijas plāniem un aizdevēju prasībām,” vēstīts EK paziņojumā.

Jau vēstīts, ka Grieķijai un starptautiskajiem aizdevējiem ir jāvienojas par reformu plānu, kas ļautu izmaksāt Grieķijai pēdējo aizdevumu 7,2 miljardus eiro apmērā. Lai arī sarunas ilgušas jau piecus mēnešus, vienošanās aizvien nav panākta, galvenokārt, abu pušu nepiekāpības dēļ.

Grieķijas premjerministrs Alekss Ciprs nācis klajā ar paziņojumu, ka viņa valdība varētu apstiprināt budžeta mērķus, ko pieprasa tās galvenie kreditori – citas eirozonas valstis un SVF, taču aizvien nav mierā ar tām prasībām, kas attiecas uz pensiju samazināšanu un tirdzniecības nodokļa palielināšanu.

ES vēlas, lai Grieķija samazina izdevumus divu miljardu eiro apmērā.